Strona głównaWiadomościPolitykaDziś rząd zajmie się uznaniem TVN i Polsatu strategicznymi firmami. W agendzie...

Dziś rząd zajmie się uznaniem TVN i Polsatu strategicznymi firmami. W agendzie też imigranci i klimatyzm

-

- Reklama -

W środę zebrał się rząd. Zajmie się m.in. projektem rozporządzenia ws. wykazu podmiotów podlegających ochronie, do którego wpisane mają być telewizje TVN i Polsat oraz pakietem projektów ustaw o cudzoziemcach zakładających m.in. ograniczenia w składaniu wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej.

TVN i Polsat strategicznymi firmami

Umieszczenie stacji telewizyjnych TVN i Polsat w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie np. przed agresywnym i niebezpiecznym, z punktu widzenia interesów państwa, przejęciem zapowiedział w ubiegłą środę premier Donald Tusk.

– Ta decyzja (…) oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć, kupić firm, które są na tej strategicznej liście – twierdził wówczas szef polskiego rządu.

Aktualne rozporządzenie, które weszło w życie z początkiem roku, obowiązuje do 31 grudnia 2024 r. Załączona do niego lista podmiotów zawiera 17 pozycji. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r. i będzie obowiązywać do 31 grudnia 2027 r.

Zmiany w polityce migracyjnej

Na środowym posiedzeniu rząd zajmie się całym pakietem zapowiadanych zmian związanych z polityką wizową i migracyjną, w którego skład wchodzą dwa projekty przygotowane w MSWiA i jeden przygotowany w MRPiPS. Choć z zapowiedzi szefa rządu wynikało, że zmienione zostaną przepisy dotyczące azylu, to kluczowe, najdalej idące zmiany dotyczą przyznania ochrony międzynarodowej.

Chodzi o możliwość ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie takiej ochrony na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ograniczenie ma mieć charakter czasowy, a jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni.

Okres obowiązywania ograniczenia będzie mógł być przedłużony na czas oznaczony, nie dłuższy niż 60 dni, po wyrażeniu zgody przez Sejm. Rozporządzenie ma także określać odcinek granicy, na którym stosowane jest ograniczenie.

W projekcie określono, że Straż Graniczna – mimo ograniczenia – będzie przyjmować wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej od małoletnich bez opieki, kobiet ciężarnych, osób, które mogą wymagać szczególnego traktowania, w szczególności ze względu na swój wiek lub stan zdrowia. Ograniczenie nie będzie dotyczyć także osoby, wobec której zachodzą okoliczności, które w ocenie Straży Granicznej „jednoznacznie świadczą, że jest ona zagrożona rzeczywistym ryzykiem doznania poważnej krzywdy w państwie, z którego przybyła bezpośrednio” na terytorium Polski. Zgodnie z projektem Straż Graniczna przyjmie też wniosek mimo ograniczeń od obywatela państwa, które stosuje „instrumentalizację”.

„Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami! Rząd przyjmie dziś nowe zasady dotyczące wiz i wniosków o azyl. Prawo azylowe nie będzie więcej wykorzystywane do nielegalnego przekraczania polskiej granicy. Mam nadzieję, że PiS i Prezydent zmienią zdanie i nie będą blokować ustawy” – napisał w środę w mediach społecznościowych premier.

Klimatyzm, socjalizm i obronność

Kolejnym punktem w porządku posiedzenia jest przygotowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska projekt zakładający czasowe przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2 z europejskich regulacji. Od połowy 2025 r. prawo do wsparcia w postaci rynku mocy tracą jednostki wytwórcze o emisji powyżej 550 kg CO2 na MWh. Rząd powołał się jednak na możliwość czasowego i warunkowego przedłużenia wsparcia, dopuszczoną po ostatniej zmianie rozporządzenia o rynku energii elektrycznej (EMD) z czerwca 2024 r.

Zgodnie z harmonogramem ministrowie mają zająć się też przygotowanym w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projektem, który zakłada m.in. wprowadzenie pożyczki edukacyjnej w wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia dla wszystkich bezrobotnych i dofinansowanie dla przedsiębiorców zatrudniających seniorów. Projekt stanowi realizację założeń wpisanych do Krajowego Planu Odbudowy.

Rząd ma również zająć się przygotowanym w MON projektem o noweli ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzającym wersję lotniczej szachownicy o niskiej widzialności oraz zmieniającym wzór proporca Marynarki Wojennej, oraz przygotowanym w MI projektem, który nowelizuje przepisy dotyczących materiałów niebezpiecznych zatopionych w Morzu Bałtyckim

Najnowsze