Strona głównaWiadomościŚwiatZaginął samolot z wiceprezydentem na pokładzie. Trwają poszukiwania

Zaginął samolot z wiceprezydentem na pokładzie. Trwają poszukiwania

-

- Reklama -

Samolot wiozący wiceprezydenta Malawi Saulosa Chilimę zniknął z ekranów radarów. „Wszystkie wysiłki lotnictwa mające na celu nawiązanie kontaktu z samolotem od chwili zniknięcia z radaru na tym etapie nie powiodły się” – stwierdza w oświadczeniu rząd Malawi.

Władze Malawi podały, że był to samolot wojskowy, którym leciał wiceprezydent Malawi Saulos Chilima. Miał wylądować na lotnisku w Malawi w poniedziałek rano. Samolot wystartował wkrótce po godzinie 9:00 czasu lokalnego i przewoził 51-letniego polityka oraz dziewięć innych osób.

Jak czytamy w oświadczeniu, prezydent Lazarus Chakwera zwrócił się do sił regionalnych i krajowych o przeprowadzenie „natychmiastowych poszukiwań w celu zlokalizowania samolotu”.

W 2022 r. Saulos Chilima został zawieszony w sprawowaniu urzędu. Był nawet aresztowany i toczyło się wobec niego postępowanie w sprawie korupcji. Była to afera związana z działalnością na Malawi posiadającego angielskie obywatelstwo biznesmena. W maju sąd w Malawi uchylił zarzuty po kilku rozprawach z udziałem Chilimy. W sprawie chodziło o 150 mln dolarów.

Chilima objął urząd 28 czerwca 2020 r., stojąc u boku kandydata na prezydenta Lazarusa Chakwera. Chilima był wcześniej ministrem planowania gospodarczego i rozwoju, a także szefem ds. reform sektora publicznego. Zajmował też kluczowe stanowiska kierownicze w różnych międzynarodowych firmach, w tym w Unilever, Coca-Cola i Airtel Malawi, gdzie awansował na stanowisko dyrektora generalnego.

Co ciekawe, Chilima był w swojej karierze także ministrem ds. pomocy w przypadku katastrof. Chilima to także pobożny katolik, żonaty z Marią i ojciec dwójki dzieci. W związku z krytyczną sytuacją, prezydent Malawi odwołał oficjalną podróż na Bahamy.

Republika Malawi, dawniej Niasa to państwo we wschodniej Afryce, bez dostępu do morza. Kraj graniczy z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią.

Źródło: Le Figaro

Najnowsze