Strona głównaWiadomościŚwiatLewaczka włoska, której groziło więzienie na Węgrzech z immunitetem

Lewaczka włoska, której groziło więzienie na Węgrzech z immunitetem

-

- Reklama -

U nas koalicja 13 grudnia odgraża się, że „dopadnie” Daniela Obajtka, chociaż b. prezes Orlenu właśnie dostał się do PE i będzie miał immunitet. Politycy PO zapowiadają jednak, że taką „ochronę” europejską łatwo uchylić.

Być może w przypadku polityków prawej strony, sztuka się uda. W przypadku lewicowych eurodeputowanych bywa odwrotnie, a może po prostu konserwatyści nie są aż tak mściwi? Obserwując losy Obajtka, warto też prześledzić losy niejakiej pani Solis…

Włoska nauczycielka i lewacka aktywistka Ilaria Salis jest oskarżona na Węgrzech o udział w napadzie „Antify” na działaczy prawicy obchodzących w Budapeszcie tzw. Dzień Honoru. Kilku z nich zostało ciężko pobitych przez „antyfaszystów”.

Wśród napastników była Salis. Recydywistka w tego typu akcjach  Została zatrzymana 11 lutego 2023 roku. Od 24 maja w Budapeszcie toczy się przeciw niej proces i jest, a właściwie była, zagrożona karą więzienia.

Wkrótce wyjdzie jednak na wolność dzięki immunitetowi uzyskanemu w drodze wyboru na posła do Parlamentu Europejskiego. Poinformował o tym 10 czerwca jej prawnik. 39-letnia Ilaria Salis była ostatnio osadzona w areszcie domowym w Budapeszcie.

Jej kandydatura została wystawiona przez lewicę (Sojusz Zieloni-Lewica – AVS) w wyborach europejskich, a „okrutne uwięzienie przez reżim Orbana”, przysporzyło jej w tych kręgach sławy. W wyborach europejskich dostała ponad 160 000 głosów we Włoszech i trafi do parlamentu w Brukseli. Jako żywo przypomina to sprawę europosła poprzedniej kadencji z list PO Włodzimierza Karpińskiego. Obajtkowi jednak pewnie nie przepuszczą…

„Ilaria stała się wbrew sobie symbolem Europy, której nie chcemy, Europy Orbana, który depcze demokrację, ale także Europy możliwej, w której wszystkie prawa będą w pełni stosowane wobec wszystkich,” – zachwalał nową eurodeputowaną  Nicola Fratoianni, jeden z dwóch przywódców włoskiej partii AVS.

Źródło: AFP

Najnowsze