Strona głównaWiadomościŚwiatUkraińcy bezradni bez pomocy USA. "Może się stać wiele złych rzeczy, takich...

Ukraińcy bezradni bez pomocy USA. „Może się stać wiele złych rzeczy, takich jak zajmowanie przez Rosjan nowych terenów”

-

- Reklama -

Ukraina nie ma w krótkiej perspektywie realistycznego planu B bez pomocy Stanów Zjednoczonych – oświadczyła w czwartek wicepremier Ukrainy ds. integracji z UE i NATO Olha Stefaniszyna.

Zapytana, czy Ukraina ma realistyczny plan B bez pomocy USA, wicepremier odparła: „W krótkiej perspektywie – nie. W długiej jest to europejski rdzeń obrony poprzez stworzenie odpowiedniego rynku (przemysłu) obronnego”.

Stefaniszyna mówiła o tym na śniadaniu biznesowym magazynu „Forbes Ukraine”.

Ukraina czeka obecnie na dostawy amerykańskiej pomocy wojskowej, która według ekspertów ma kluczowe znaczenie dla dalszego powstrzymywania rosyjskiej inwazji. Pakiet przewidujący m.in. 60,8 mld dol. wsparcia dla Ukrainy został przyjęty w amerykańskim Kongresie po ponad pół roku wewnętrznych sporów.

Szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba powiedział, odnosząc się do tego pakietu, że między ogłoszeniem pomocy a jej dotarciem na front musi minąć pewien czas, w trakcie którego „może się stać wiele złych rzeczy, takich jak zajmowanie przez Rosjan nowych terenów”.

– Ukraińscy żołnierze cierpią z powodu braku amunicji artyleryjskiej. Rezultat jest taki, że są bombardowani, a ich pozycje niszczone – zaznaczył Kułeba.

Podkreślił, że w czasie wojny liczy się nie tylko jakość i ilość dostaw, ale także ich tempo. – Niestety muszę przyznać, że sojusznicy Ukrainy zalegają z terminami mimo ich wysiłków. Niektórzy bardzo się starają. Ale kiedy patrzę, co osiągnęła dotąd Rosja w odnawianiu swej bazy przemysłu obronnego i co osiągnął cały Zachód, musimy spojrzeć prawdzie w oczy i uznać, że Rosja jest skuteczniejsza w wysiłkach wojennych – wskazał.

To zaś stawia przed Zachodem bardziej fundamentalne pytanie. Jeśli nie jest on w stanie uzyskać wystarczającej skuteczności w przypadku tej konkretnej wojny, to jak skuteczny będzie, gdy wybuchną inne wojny czy kryzysy o tej samej skali? – dodał.

Źródło:PAP

Najnowsze