Strona głównaWiadomościŚwiatKreml reaguje na zapowiedź Dudy. Pieskow mówi o "niezbędnych krokach odwetowych"

Kreml reaguje na zapowiedź Dudy. Pieskow mówi o „niezbędnych krokach odwetowych”

-

- Reklama -

Wojsko przeanalizuje sytuację i w każdym razie podejmie wszelkie niezbędne kroki odwetowe, aby zagwarantować nam bezpieczeństwo – tak rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zareagował na zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, jaka rano pojawiła się w polskich mediach.

Prezydent Duda w rozmowie z „Faktem” zadeklarował, że jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach nuclear sharing na naszym terytorium, to podobnież jesteśmy na to gotowi.

Rosja w coraz większym stopniu militaryzuje okręg królewiecki. Ostatnio relokuje swoją broń nuklearną na Białoruś. Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach nuclear sharing, także i na naszym terytorium, żeby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi. Jesteśmy sojusznikiem w sojuszu północnoatlantyckim i ponosimy zobowiązania również i w tym zakresie, czyli po prostu realizujemy wspólną politykę – powiedział Duda.

Czytaj więcej: Broń atomowa w Polsce? Jasna deklaracja prezydenta Dudy

Słowa prezydenta Polski wywołały reakcję Moskwy. Rzecznik Kremla zapowiedział, że w przypadku rozmieszczenia broni atomowej przez Stany Zjednoczone na terenie naszego kraju, Rosja „podejmie wszelkie niezbędne kroki”, by bronić swojego bezpieczeństwa.

Jeśli takie plany zostaną wdrożone, wojsko przeanalizuje sytuację i w każdym razie podejmie wszelkie niezbędne kroki odwetowe, aby zagwarantować nam bezpieczeństwo – powiedział Pieskow.

Nuclear sharing to jedna z polityk odstraszania nuklearnego NATO. Pozwala ona państwom członkowskim Sojuszu, które nie posiadają własnej broni atomowej, uczestniczyć w planowaniu użycia broni nuklearnej przez NATO. W ramach programy kraje członkowskie mogą utrzymywać na swoim terytorium sprzęt wymagany do użycia broni jądrowej albo samą broń.

Źródło:PAP/DoRzeczy

Najnowsze