Strona głównaWiadomościŚwiatWielki wiec zwolenników Bolsonaro. "Chcę go zobaczyć, ludzie i prasa chcą go...

Wielki wiec zwolenników Bolsonaro. „Chcę go zobaczyć, ludzie i prasa chcą go zobaczyć”

-

- Reklama -

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, podejrzewany o planowanie zamachu stanu, przemawiał w niedzielę do tysięcy swoich zwolenników na wiecu w Rio de Janeiro. Chwalił miliardera Elona Muska, którego określił jako obrońcę wolności słowa.

Wiec był próbą zwiększenia kapitału politycznego Bolsonaro, który w 2022 roku przegrał wybory prezydenckie, a obecnie mierzy się policyjnym dochodzeniem w związku z podejrzeniami o przygotowywanie puczu, by utrzymać się u władzy – oceniła agencja Reutera.

Na zdjęciach publikowanych w mediach społecznościowych widać tłum sympatyków byłego prezydenta, w tym wielu w żółtych koszulkach brazylijskiej reprezentacji piłkarskiej. Organizatorzy twierdzą, że na wiecu zgromadziło się 100 tys. osób, a władze nie przedstawiły swoich szacunków.

Dochodzenie w sprawie Bolsonaro dotyczy jego domniemanej roli w kampanii podważania zaufania do brazylijskiego systemu wyborczego, której kulminacją było wtargnięcie tysięcy jego zwolenników do budynków rządowych 8 stycznia 2023 roku.

Brazylijska policja federalna zarzuciła byłemu prezydentowi, że przygotowywał projekt dekretu unieważniającego wyniki głosowania, a także wywierał naciski na najwyższych wojskowych, aby poparli zamach stanu. Miał też planować uwięzienie sędziego Sądu Najwyższego Alexandre de Moraesa.

Podczas wiecu Bolsonaro, który ma zakaz startu w wyborach do 2030 roku, zapewnił, że jego rząd nie wykraczał poza ramy konstytucyjne. Odniósł się do zarzutów o przygotowywanie dekretu, mówiąc, że nigdy go nie widział. – Chcę go zobaczyć, ludzie i prasa chcą go zobaczyć – powiedział.

Bolsonaro chwalił również Elona Muska, szefa Tesli i właściciela serwisu społecznościowego X, określając go jako obrońcę wolności wypowiedzi. Wezwał tłum, by nagrodził miliardera brawami.

Sędzia de Moraes – którego uwięzienie miał planować Bolsonaro – nakazał niedawno wszczęcie śledztwa przeciwko Muskowi, ponieważ zapowiedział on ponowne włączenie kont w serwisie X, których zamknięcie nakazał sąd. De Moraes zajmował się sprawą tzw. cyfrowych bojówek, oskarżanych o szerzenie dezinformacji w czasie prezydentury Bolsonaro.

Źródło:PAP

Najnowsze