Strona głównaWiadomościPolskaCzęstochowa. ABW "zaaresztowało" mu książki. Z kim Stala powalczy o fotel prezydenta?

Częstochowa. ABW „zaaresztowało” mu książki. Z kim Stala powalczy o fotel prezydenta?

-

- Reklama -

W walce o fotel prezydenta Częstochowy zmierzy się 6 kandydatów: Krzysztof Matyjaszczyk (Lewica), który pełni ten urząd od 2010 r., Łukasz Banaś (KO), Monika Pohorecka (PiS), Tomasz Stala (Alternatywa dla Częstochowy), Małgorzata Terrero-Rozmus (Wybieram Częstochowę) i Krzysztof Świerczyński (Trzecia Droga).

Matyjaszczyk startuje w tegorocznych wyborach pod hasłem „Lepsza Częstochowa”. Wśród priorytetów na kolejną kadencję wymienia poprawę opieki zdrowotnej, zwiększenie liczby dobrze płatnych miejsc pracy i poprawę opieki nad seniorami. Na kilka dni przed ogłoszeniem prezydenta, że będzie ubiegał się o reelekcję w mieście zarejestrowano komitet wyborczy wyborców „Wspólnie dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk”. Prezydent ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję z komitetu Lewicy, a komitet, który nosi jego nazwisko założyli przedstawiciele środowiska, z którym ściśle współpracuje i który wspierał go podczas całej mijającej kadencji. Wyraził nadzieję, że uzyska dobry wynik w wyborach do Rady Miasta.

Kandydatem KKW Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Częstochowy jest miejski radny Łukasz Banaś. Zapowiedział on m.in. darmową komunikację dla uczących się dzieci i budowę stadionu dla Rakowa. Obiecuje, że jeśli wygra wybory, wybuduje centra rekreacji sportowej w różnych dzielnicach, uporządkowanie miasto i wprowadzi szeroki program bezpłatnych badań profilaktycznych, zwłaszcza onkologicznych. Chce poprawić infrastrukturę drogową, zadbać o bezpieczeństwo pieszych i komfort osób z niepełnosprawnościami. Przedstawiciele KO – którzy współrządzą miastem wraz z Matyjaszczykiem – przekonywali podczas kampanii, że miasto potrzebuje zmiany i nie wszyscy są zadowoleni z tego, co w lokalnym samorządzie działo się przez ostatnie lata, krytykując politykę obecnego prezydenta.

KW Prawo i Sprawiedliwość wystawia w wyborach miejską radną Monikę Pohorecką, która startuje pod hasłem „Łączy nas Częstochowa” i zapowiada poprawę jakości życia w mieście. Podczas kampanii, powołując się na rankingi, przekonywała że Częstochowa należy obecnie do najbardziej nieszczęśliwych miast w Polsce – jak mówiła, tak deklarowali sami mieszkańcy.

– Lokalna władza, lewicowa władza, pan prezydent Matyjaszczyk, rządzi od kilkunastu lat, trzecią kadencję, i rzeczywiście sytuacja Częstochowy jest coraz gorsza, coraz trudniejsza. Miasto się wyludnia w sposób bardzo szybki, zastraszający wręcz – mówiła w wywiadzie dla telewizji wPolsce, zachęcając do zmiany władzy.

O urząd prezydenta Częstochowy ubiega się także (z komitetu „Alternatywa dla Częstochowy”), Tomasz Stala, który w ostatnich wyborach parlamentarnych był kandydatem na posła z listy Konfederacji. Stala krytykuje obecne władze m.in. za inwestycje drogowe, które jego zdaniem zostały źle zaplanowane. Opowiada się za poprawą infrastruktury sportowej, zwiększeniem liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach oraz deklaruje, że będzie głosem tych, którzy sprzeciwiają się „szaleństwu pseudoekologów i klimatystów” oraz „paradom zboczeńców w okolicach Jasnej Góry”.

Przypomnijmy, że w lutym do wydawnictwa 3DOM, którego właścicielem jest Stala, wkroczyli funkcjonariusze ABW. Zatrzymali oni „bardzo groźne” książki o tematyce żydowskiej. Wśród nich znalazły się całe nakłady książek Dariusza Ratajczaka, a także Radosława Patlewicza: „Pogrom w Krakowie”, „Mord rytualny w Rzeszowie”, „Mędrcy Syjonu”, a także książki Stanisława Trzeciaka – „Program światowej polityki żydowskiej”, „Talmud o gojach a kwestia żydowska”, czy „Protokoły mędrców Syjonu ze wstępem krytycznym”, „Księga win Judy” oraz „Żydzi i kahały”.

– Pan prokurator Psiuk przyjechał po zabezpieczenie książek Dariusza Ratajczaka „Tematy niebezpieczne”. Natomiast przechadzając się między półkami w sposób selektywny wybierał najbardziej groźne okładki i zadzwonił do swojej znajomej prokuratorki z Częstochowy, składając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 Kodeksu karnego. Tym samym książki (…) mojego serdecznego przyjaciela (Radosława Patlewicza – przyp. red.) również stały się bardzo groźne i musiały zostać zarekwirowane przez zupełnie inne osoby, ponieważ przyjechała policja gospodarcza z Częstochowy, prowadziła swoje przeszukanie i zarekwirowała 9 innych książek, w tym 3 Radosława Patlewicza – wyjaśnił na antenie wRealu24 Stala.

Nakaz przeszukania wydał katowicki IPN, który prowadzi śledztwo w tej sprawie i po przeszukaniu przestawił zarzuty. Według Stali, działania IPN godzą w wolność słowa i badań naukowych i mają związek z jego startem w wyborach.



Z listy założonego przez społeczników komitetu „Wybieram Częstochowę!” w wyborach prezydenta wystartuje Małgorzata Terrero-Rozmus, która w kampanii zapowiada m.in. rewitalizację różnych obszarów miasta, modernizację placówek oświaty, stworzenie nowych terenów zielonych i ścieżek rowerowych, wsparcie dla przedsiębiorców oraz dzieci i młodzieży, a także osób z niepełnosprawnościami. Jak deklarowała, jej celem poprawa jakości życia częstochowian. Terrero-Rozmus działa w fundacji, która za cel stawia sobie ograniczenie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko i złagodzenia negatywnych skutków środowiskowych działalności człowieka.

Krzysztof Świerczyński (Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy) jest kandydatem KKW Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL). Popiera go też kilka innych lokalnych stowarzyszeń i inicjatyw. Zapowiada, że jeśli wygra, zwiększy realny wpływ mieszkańców na decyzje podejmowane przez lokalne władze. Świerczyński zapowiadał, że jeśli zostanie prezydentem fundamentem jego programu będzie realizm. „Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, w jakiej sytuacji znajduje się miasto Częstochowa. Nie będziemy obiecywać gruszek na wierzbie” – deklarował. Przed wyborami Stowarzyszenie Samorządowcy RP, którego liderem jest wieloletni częstochowski radny Marcin Maranda poinformowało o nawiązaniu współpracy Polską 2050 Szymona Hołowni, która wraz z PSL współtworzy Trzecią Drogę, a także innymi inicjatywami lokalnymi. Trzecia Droga startuje wspólnie zarówno do Rady Miasta jak i do śląskiego sejmiku z okręgu częstochowskiego.

W wyborach samorządowych w 2018 r. Matyjaszczyk z wynikiem 59,76 proc. głosów zwyciężył już w pierwszej turze. Startował wówczas z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem. Wówczas o urząd prezydenta także ubiegało się sześć osób.

Źródło:PAP/NCzas

Najnowsze