Strona głównaWiadomościPolskaZbiegły na Białoruś były sędzia wśród reżimowych szych? "Elitarne okolice"

Zbiegły na Białoruś były sędzia wśród reżimowych szych? „Elitarne okolice”

-

- Reklama -

Były sędzia Tomasz Sz., który uciekł na Białoruś w poszukiwaniu „opieki i ochrony”, mógł zamieszkać w elitarnej mińskiej dzielnicy Drozdy, gdzie oprócz jednej z rezydencji Alaksandra Łukaszenki są też liczne wille przedstawicieli jego reżimu – piszą media niezależne na Białorusi.

Portal Reform.news zwrócił uwagę, że były sędzia publikuje w sieci społecznościowej X zdjęcia z „elitarnych okolic” – znad zbiornika Drozdy na Świsłoczy i z pobliskiej restauracji Lebiażyj, często odwiedzanych przez ludzi bliskich Łukaszence.

Jak pisze portal, były sędzia „przemieszcza się tradycyjnymi trasami łukaszenkowskiej elity”. Drozdy to dzielnica na północnym zachodzie Mińska. Znajduje się w niej jedna z rezydencji białoruskiego dyktatora oraz elitarna dzielnica willowa, w której niegdyś mieściły się rezydencje ambasadorskie. W 1998 roku Łukaszenka ambasadorów wysiedlił, co zakończyło się skandalem dyplomatycznym i opuszczeniem Białorusi przez dyplomatów. Obecnie w otoczonym betonowym płotem i drutem kolczastym oraz ściśle chronionym sektorze znajduje się ok. 150 domów ludzi z wyższych szczebli białoruskich władz i bliskiego otoczenia Łukaszenki – pisze Reform.news.

Formalnie przebywający od 22 kwietnia do 10 maja na urlopie sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Sz. pojawił się 6 maja na propagandowej konferencji prasowej w Mińsku. Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA poinformowała, że poprosił władze Białorusi o „opiekę i ochronę”. Sędzia powiadomił natomiast, że zrzeka się dotychczasowego stanowiska w WSA „ze skutkiem natychmiastowym”.

Sędzia Szmydt chce azylu na Białorusi. Jest reakcja prokuratury i ABW a prof. Cenckiewicz sugeruje, że…

Następnie zaczął pojawiać się w białoruskich i rosyjskich mediach i powtarzać tezy tamtejszej propagandy, a siebie przedstawiać jako ofiarę represji za poglądy. Białoruś, z której w ciągu ostatnich czterech lat wyjechało w obawie przed represjami co najmniej pół miliona ludzi, a tysiące siedzą w więzieniach za politykę, Sz. nazywa krajem „prawdziwie wolnym i bezpiecznym”.

W związku z postępowaniem byłego sędziego Sąd Dyscyplinarny przy NSA uchylił mu immunitet, a Prokuratura Krajowa wydała postanowienie o postawieniu mu zarzutów. Postępowanie toczy się na podstawie art. 130 kodeksu karnego mówiącego o udziale w działalności obcego wywiadu i udzielania temu wywiadowi informacji mogących wyrządzić szkodę RP. Sprawę badają także służby specjalne.

W poniedziałek do sądu trafił wniosek o aresztowanie Tomasza Sz. Jeśli sąd uzna wniosek za zasadny za byłym sędzią wydany zostanie list gończy.

Chce azylu na Białorusi. Sędzia Szmydt miał w Polsce dostęp do tajnych informacji. „Kanalia i zdrajca”

Najnowsze