Strona głównaWiadomościŚwiatByły minister skazany na 24 lata więzienia. Zamordował żonę

Były minister skazany na 24 lata więzienia. Zamordował żonę

-

- Reklama -

Były minister gospodarki Kazachstanu Kuandyk Biszymbajew został w poniedziałek skazany na 24 lata pozbawienia wolności za zabójstwo swojej żony. Sprawa wywołała duży rezonans w społeczeństwie i doprowadziła do zmian w ustawodawstwie.

44-letni polityk zabił swoją młodszą o 13 lat żonę 9 listopada 2023 roku w restauracji, należącej do jego krewnego. Zgodnie z zeznaniami świadków dokonał tego ze szczególnym okrucieństwem.

Członkowie rodziny zabitej twierdzili podczas trwającego ponad dwa miesiące procesu sądowego, że Biszymbajew często znęcał się nad żoną. Akt oskarżenia obejmował nie tylko zabójstwo, lecz również pastwienie się nad małżonką.

Jak stwierdził sąd, właściciel restauracji Bachytżan Bajżanow pomagał zabójcy zacierać ślady zbrodni. Próbował skasować zapis monitoringu w lokalu, a personelowi nakazywał milczenie. Mężczyzna również został skazany – usłyszał wyrok czterech lat pozbawienia wolności.

Proces Biszymbajewa wywołał wielkie zainteresowanie w kraju. Posiedzenia sądu odbywały się niemal codziennie od 11 marca ze względu na liczbę świadków i dowodów, były transmitowane przez telewizję oraz na kanale YouTube Sądu Najwyższego Kazachstanu.

Działacze społeczni zwracali uwagę, że obowiązujące przepisy nie dość chronią ofiary przemocy domowej. W kwietniu, jeszcze w trakcie trwania procesu, parlament Kazachstanu znowelizował kodeks karny, zaostrzając kary za takie przestępstwo.

Kuandyk Biszymbajew miał już wcześniej problemy z prawem. Stanowisko ministra sprawował od maja do grudnia 2016 roku, a wkrótce potem został aresztowany i skazany na 10 lat więzienia za korupcję. Półtora roku później został warunkowo zwolniony.

Źródło:nczas.info/PAP

Najnowsze