Strona głównaWiadomościPolitykaPiS odzyskuje prowadzenie. Słabe wyniki prawicy w sondażu poparcia do Parlamentu Europejskiego

PiS odzyskuje prowadzenie. Słabe wyniki prawicy w sondażu poparcia do Parlamentu Europejskiego

-

- Reklama -

Prawo i Sprawiedliwość odzyskuje prowadzenie w sondażach. Pięć partii może liczyć na swoją reprezentację w Parlamencie Europejskim.

Gdyby wybory do europarlamentu odbyły się w miniony weekend, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32,7 proc. – wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,3 proc. Podium zamyka Trzecia Droga, którą w sondażu wskazało 12,6 proc. respondentów.

W europarlamencie znaleźliby się także przedstawiciele Lewicy (9,6 proc. głosów) i Konfederacji (8,6 proc.).

Na niewielkie poparcie, przynajmniej w tym momencie, mogą liczyć dwie pozostałe partie związane z prawicą. Na Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w normalnej Europie, skąd wystartuje Janusz Korwin-Mikke, głos chce oddać 0,9 proc. badanych. Ugrupowanie PolEXIT Stanisława Żółtka w sondażu osiągnęło wynik 0 proc. Na inne partie chce głosować 0,2 proc.

Z kolei na pytanie: „Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do parlamentu europejskiego, czy wziąłbyś w nich udział”, odpowiedź „zdecydowanie tak” wskazało 36,2 proc. pytanych, a „raczej tak” – 8,6 proc. Swojego głosu zdecydowanie nie oddałoby 31,2 proc. ankietowanych, a „raczej nie” – 20,8 proc. osób. Z sondażu wynika, że 3,2 proc. pytanych nie ma zdania.

Sondaż United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM został wykonany 10–12 maja na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz ankiet udostępnianych za pomocą internetu (CAWI).

Najnowsze