Strona głównaWiadomościPolskaPowrót obowiązkowej służby wojskowej? "Zanika bakcyl wojowniczości"

Powrót obowiązkowej służby wojskowej? „Zanika bakcyl wojowniczości”

-

- Reklama -

27 proc. Polaków uważa, że w naszym kraju należy wprowadzić obowiązkową służbę wojskową, a 13 proc. wskazuje, że powinna ona dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”. Obowiązkowej służby nie chce zaś 44 proc. badanych.

Na pytanie, czy należy w Polsce wprowadzić obowiązkową służbę wojskową, 44 proc. badanych odpowiedziało, że nie. Z kolei 27 proc. badanych uważa, że tak, a 13 proc. wskazało, że powinna ona dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. 16 proc. nie wiedziało, jak odpowiedzieć – podał poniedziałkowy „Super Express”.

Z badania wynika, że wśród przeciwników (44 proc.) obowiązkowej służby wojskowej przeważają mężczyźni – 49 proc. (wobec 40 proc. pań) nie chce, aby ten obowiązek wrócił, 16 proc., badanych nie ma zdania.

Zdaniem cytowanego przez gazetę prof. Kazimierza Kika, politologa, to dyskretny obraz zmieniającego się instynktu samozachowawczego Polaków. „Wojsko kojarzy się z wojną, a Polacy się europeizują. Zanika bakcyl wojowniczości” – mówi Kik.

„Taki wynik sondażu sugeruje także zmianę priorytetów. Najważniejsze nie jest już przygotowanie do wojny, a zadbanie o swój komfort” – czytamy na łamach gazety.

Najnowsze