Strona głównaWiadomościŚwiatZacieśnianie współpracy. Będą regularne loty do Korei Północnej

Zacieśnianie współpracy. Będą regularne loty do Korei Północnej

-

- Reklama -

Rosyjski regulator transportu lotniczego, urząd Rosawiacja, nakazał przewoźnikom, by przygotowali się do regularnych rejsów do stolicy Korei Północnej, Pjongjangu – podał w poniedziałek niezależny portal The Moscow Times, powołując się na doniesienia mediów prorządowych.

Polecenie takie otrzymały linie lotnicze: Aerofłot (największy przewoźnik w Rosji) i Aurora (działające na rosyjskim Dalekim Wschodzie). Przeloty mają być realizowane pomiędzy Moskwą, Władywostokiem i Pjongjangiem. Obecnie wykonywane są loty tylko z Władywostoku – dwa razy w tygodniu do Pjongjangu i z powrotem latają północnokoreańskie linie Air Koryo.

The Moscow Times przypomniał, że w ubiegłym tygodniu delegacja Rosawiacji złożyła wizytę w Korei Północnej. Źródła, na które powołał się prorządowy dziennik „Kommiersant”, twierdziły, że rosyjski regulator chce nie tylko rozszerzyć regularne loty do Korei Północnej, ale też wprowadzić zmiany w dwustronnych umowach o połączeniach lotniczych. Pierwszą taką umowę Moskwa podpisała z Koreą Północną w 1997 roku. Niemniej, Aerofłot nie ma teraz niezbędnych zezwoleń na loty do Pjongjangu.

Przed pandemią Covid-19 turyści z Rosji mogli odwiedzić Koreę Północną w ramach wycieczek zorganizowanych. Po wybuchu pandemii ten ruch turystyczny ustał. Od lata br. wznowiono przeloty Air Koryo. Tymi liniami podróżują pomiędzy Władywostokiem i Pjongjangiem grupy robotników z Korei Północnej, głównie zatrudnionych w budownictwie. Przelot na trasie Pjongjang-Władywostok zajmuje około godziny.

Rosja i Korea Północna zacieśniły relacje po inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un złożył we wrześniu br. wizytę w Rosji i spotkał się z Władimirem Putinem. Pod koniec lipca br. w Pjongjangu gościł minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który zabiegał tam o sprzedaż Moskwie amunicji artyleryjskiej.

Najnowsze