Strona głównaWiadomości8 miesięcy więzienia dla imama za „propagowanie terroryzmu”

8 miesięcy więzienia dla imama za „propagowanie terroryzmu”

-

- Reklama -

Francuski imam z Beaucaire w departamencie Gard został skazany na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu za „propagowanie terroryzmu i wypowiedzi antysemickie”. Na Facebooku ten duchowny islamski nawoływał do walki z Żydami w kontekście wojny między Izraelem a Hamasem.

Sąd karny w Nîmes wydał wyrok już w czwartek, 2 listopada. Imam został tymczasowo aresztowany zaledwie dzień wcześniej, bo w środę.

„Sąd karny skazał oskarżonego na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu, zakaz sprawowania funkcji imama, a także na wpisanie go do akt przestępców terrorystycznych” – podała prokuratura w Nîmes.

Nadzwyczajny tryb osądzania tego typu spraw ma uspokoić rozpalone nastroje we Francji. Państwo będzie tu absolutnie nieprzejednane” – ostrzegał rzecznik rządu Olivier Véran. W kraju tym żyje 400 tysięcy Żydów i jednocześnie kilka milionów muzułmanów.

Według France Bleu Gard Lozère, około trzydziestoletni imam został zatrzymany w nocy z poniedziałku na wtorek na lotnisku w Marignane pod Marsylią, gdy wracał z podróży do Arabii Saudyjskiej. Dzień później usłyszał zarzuty. Tempo ekspresowe.

Rozmaite incydenty, określane jako „akty antysemickie” mnożą się we Francji od początku konfliktu na Bliskim Wschodzie. Według rzecznika rządu doliczono się już ich 857. „Znajdziemy sprawców i ukarzemy ich sprawiedliwie” – mówił 2 listopada rzecznik rządu na antenie France Inter.

Z kolei minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin oświadczył, że w związku z działaniami antysemickimi aresztowano dotąd 425 osób. M.in. człowiek, który 9 października przed sklepem wypowiadał „antysemickie uwagi” został skazany na rok więzienia, w tym trzy miesiące odsiadki bez zawieszenia. Para, która wypisywała antyizarelskie hasła na murze, dostała trzymiesięczną karę więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę w wysokości 3000 euro. Itd. itp.

Źródło: France Info

Najnowsze