Islam jak wiadomo nie jest tylko religią, ale także pewnym systemem społecznym. Jego zasady coraz częściej mają we Francji wpływ także na stosunki i relacje np. w miejscach pracy. To zjawisko badał sondaż zamówiony przez Radę Przedstawicielską Instytucji Żydowskich we Francji (CRIF) i Krajowy Instytut Pracy
Z badania wynika, że 37% pracowników przyznało, że zetknęło się już z problemami o podłożu religijnym w miejscu pracy. Wyniki sondażu wskazują jednak, że taki sytuacje są obecnie coraz bardziej akceptowane w biznesie.
Zachowania religijne w miejscu pracy są bardziej akceptowalne przez pracowników, niż jeszcze cztery lata temu. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych. Islam jednak ewolucyjnie rozpycha się w przestrzeni publicznej coraz mocniej.
Badanie przeprowadził instytut Toluna-Harris Interactive w dniach od 11 do 14 lutego na próbie 1155 pracowników w wieku od 18 do 65 lat, zatrudnionych w dużych i średnich firmach prywatnych oraz w sektorze publicznym.
37% pracowników przyznaje, że zetknęło się już z „treściami religijnymi” w swoim miejscu pracy, ale wśród osób w wieku od 18 do 24 lat odsetek ten wynosi aż 67%. „Fakty religijne” dotyczą strojów, jedzenia, wniosków o urlop z powodów religijnych, przerw na modlitwę, czy nawet prób „nawracania”.
Młodzi ludzie są znacznie bardziej tolerancyjni wobec religii w miejscu pracy niż ich starsi koledzy. 46% pracowników w wieku 18–24 lat uważa np. za akceptowalną odmowę zajęcia miejsca, w którym wcześniej siedziała kobieta”. 42% młodych (przy średniej 20% wśród wszystkich pracowników) uważa za akceptowalną odmowę nawiązywania kontaktu z niektórymi klientami ze względu na ich płeć… 40% młodych ludzi uważa również, że dopuszczalne jest odmawianie kontaktu z niektórymi klientami ze względu na ich inną religię (19% wśród ogółu).
Wśród postaw najbardziej akceptowanych przez wszystkich pracowników znalazł się post w godzinach pracy. Ramadan akceptuje 76%, w porównaniu do 74% w 2021 r. 71% nie widzi przeszkód w braniu dni wolnych ze względów religijnych (69% w 2021).