W czwartek około południa ministerstwo obrony narodowej wydało lakoniczny komunikat o dymisji gen. dyw. Artura Kępczyńskiego. Kilka godzin później na jaw wyszły szokujące informacje o powodach takiej decyzji. Pisze o nich „Wirtualna Polska”.
„Informujemy, że 9 stycznia 2025 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, gen. dyw. Artur Kępczyński został odwołany ze stanowiska. Jednocześnie czasowe pełnienie obowiązków szefa Inspektoratu zostało powierzone gen. bryg. Piotrowi Wagnerowi” – taki krótki komunikat wydał rzecznik MON Janusz Sejmej.
Jak ustaliła „Wirtualna Polska”, powodem dymisji było… zaginięcie kilkudziesięciu min przeciwczołgowych i próba zatuszowania tego incydentu.
Do niepokojącego zdarzenia doszło latem 2024 roku na bocznicy kolejowej w Mostach pod Szczecinem. Podczas rozładunku transportu wojskowego żołnierze przez niedopatrzenie pozostawili w wagonie znaczną liczbę min przeciwczołgowych. Niebezpieczny ładunek, zawierający materiały wybuchowe o wadze 8-15 kg, przez pewien czas jak gdyby nigdy nic jeździł pociągami po Polsce, w niekontrolowany sposób.
Sprawa wyszła na jaw w sposób równie zaskakujący, co niepokojący – ktoś zatelefonował do wojska z pytaniem o odbiór pozostawionych min.
I wtedy dopiero wyszło na jaw, że min brakuje. Jak wynika z ustaleń, osoby odpowiedzialne za nadzór nad uzbrojeniem próbowały zatuszować kompromitację i sfałszowały dokumentację tak, aby ukryć brak min w magazynie.
„Obecnie prowadzony jest pełen audyt wszystkich okoliczności tej sprawy” – informują źródła związane z wojskiem i prokuraturą. Sprawą zajmuje się wydział ds. wojskowych Prokuratury Rejonowej Szczecin Niebuszewo. Ministerstwo Obrony Narodowej nie komentuje doniesień.
Do zadań Inspektoratu Wsparcia SZ należy m.in organizowanie i kierowanie systemem wsparcia logistycznego Sił Zbrojnych, w tym zabezpieczenie logistyczne polskich żołnierzy przebywających poza granicami państwa, a także współpraca z innymi organami i podmiotami w sprawach związanych z obronnością państwa. Inspektorat pełni też zadania związane z udziałem wojska w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków.