Biorąc pod uwagę liczbę pojazdów pancernych utraconych przez armię rosyjską pod Pokrowskiem, jest to liczba większa, niż straty niemieckiej broni pancernej pod Stalingradem. W ciągu zaledwie roku armia rosyjska straciła w bitwie pod Pokrowskem 1800 pojazdów opancerzonych, w tym czołgi i transportery opancerzone.
Jest to o wiele więcej, niż armia niemiecka straciła podczas bitwy stalingradzkiej w 1942 roku. Niemcy stracili wówczas od 1000 do 1200 pojazdów pancernych, w tym od 500 do 700 czołgów. Pokrowsk „stał się największą bitwą tej wojny. Ale stał się też jedną z największych bitew w historii pod względem liczby utraconych pojazdów opancerzonych” – twierdzi ukraiński analityk Wołodymyr Dacenko.
Rosja miała stracić w Pokrowsku więcej czołgów, niż posiada ich w ogóle jakikolwiek inny kraj europejski i więcej żołnierzy niż całe siły zbrojne Wielkiej Brytanii. Według Oryxa, od 24 lutego 2022 r., armia rosyjska straciła w sumie 11 225 pojazdów opancerzonych, z czego 8365 zostało całkowicie zniszczonych.
Straty rosyjskie pod Pokrowskiem stanowią zatem 16% całkowitych strat poniesionych od początku wojny. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego, Rosja straciła w bitwie pod Pokrowskiem również 150 tys. żołnierzy.
Podczas bitwy stalingradzkiej, zginęło lub zostało rannych jednak około 1 130 000 żołnierzy sowieckich i prawie 760 000 żołnierzy niemieckich. Porównanie z bitwą pod Pokrowskiem wymaga zachowania proporcji, chociaż daje wyobrażenie o intensywności walki, a straty broni pancernej są rzeczywiście olbrzymie.
Trzeba jednak zauważyć, że ponoszone straty nie powstrzymują ofensywy rosyjskiej. Rosyjskie wojska zajęły kolejne wioski w strategicznych rejonach we wschodniej części Ukrainy. Rosyjskie Ministerstwo Obrony chwali się m.in., że ich siły zajęły od listopada więcej terytoriów Ukrainy niż w jakimkolwiek innym miesiącu od marca 2022 roku.
W niedzielę 15 grudnia, poinformowano, że armia rosyjska zajęła miejscowości w dwóch strategicznych sektorach frontu, w tym właśnie Pokrowsk, ważne miasto pod względem logistycznym dla ukraińskiej armii. Rosjanie „wyzwolili” także wieś Wesełyj Gaj, na południe od przemysłowego miasta Kurachowe, a także wieś Puszkin, na południe od Pokrowska, obie w obwodzie donieckim.
Ukraińskie siły w Chortycy poinformowały w niedzielę o „wyczerpujących walkach” i o tym, że „sytuacja jest złożona i zmienna”. Podano, że siły ukraińskie dokonują przegrupowania, w „celu poprawy sytuacji taktycznej”, co może jednak oznaczać wycofywanie się z zajętych regionów.
Źródło: AFP