Strona głównaWiadomościŚwiatWłochy i USA dokonają „wymiany imigrantów”?

Włochy i USA dokonają „wymiany imigrantów”?

-

- Reklama -

Trwają rozmowy między Stanami Zjednoczonymi a Włochami w sprawie „wymiany uchodźców”. Według CBS News niektórzy migranci „utknęli” poza swoją strefą geograficzną i celem podróży. Stany Zjednoczone i Włochy rozważają plan wymiany, ale tylko niewielkiej liczby uchodźców.

Otoczenie premier Giorgii Meloni podało, że rozważany jest plan wzajemności, w ramach którego Stany Zjednoczone przyjmą niektórych uchodźców z Libii, a niektóre śródziemnomorskie państwa europejskie mogłyby przyjąć na zasadzie wymiany kilkudziesięciu uchodźców z Ameryki Południowej.

- Reklama -

CBS News zasugerowało, że administracja Bidena prowadziła również w tej sprawie rozmowy z Grecją. Uchodźcy „na wymianę” mają być wyselekcjonowani z osób zidentyfikowanych w urzędach imigracyjnych utworzonych w zeszłym roku przez Waszyngton w czterech krajach Ameryki Łacińskiej. Około 500 z nich mogłoby zostać przeniesionych do Włoch i Grecji.

Włoskie źródła mówią jednak, że rząd Meloni jest gotowy przyjąć tylko „około dwudziestu wenezuelskich uchodźców pochodzenia włoskiego”. Według źródła w MSW, Rzym kategorycznie odmówił przyjęcia na swoje terytorium setek dodatkowych osób ze względu na i tak już znaczną ilość przebywających tu imigrantów.

Ze strony greckiej Minister ds. Migracji Dimitris Kairidis podał, że „nie było ani porozumienia, ani wniosku ze strony Stanów Zjednoczonych w sprawie przesiedlenia legalnych imigrantów do Grecji”. Być może administracja Bidena chciała odtrąbić jakiś sukces przed wyborami prezydenckimi i stąd doniesienia CBS?

Obecnie to ciągle Włochy znajdują się pod najsilniejszą presją imigracyjną w UE. 160 000 migrantów wylądowało tu w 2023 r. pokonując Morze Śródziemne. Rząd Giorgii Meloni, zobowiązał się do powstrzymania tego napływu.

Wprowadzono już m.in. przyspieszenie procedur składania wniosków o azyl, zawieranie umów z krajami pochodzenia o wydaleniach, otwieranie ośrodków recepcyjnych w Albanii, czy ograniczenia działalności tzw. „humanitarnych organizacji pozarządowych”. W tym roku od stycznia do Włoch przybyło oficjalnie 21 000 osób (ponad 50 000 w tym samym okresie w 2023 r).

Źródło: CBS/ Le Figaro

Najnowsze