Strona głównaWiadomościPolskaUchylenie immunitetu uciekinierowi Szmydtowi. Dla Bodnara najważniejsze procedury

Uchylenie immunitetu uciekinierowi Szmydtowi. Dla Bodnara najważniejsze procedury

-

- Reklama -

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że prokuratura przygotowuje wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Tomaszowi Szmydtowi. Decyzję w tej sprawie podejmie sąd dyscyplinarny, który działa przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym – dodał.

Wobec Szmydta, który uciekł na Białoruś i najprawdopodobniej jest szpiegiem obcego wywiadu, nie można podjąć żadnych formalnych działań, bowiem wciąż jest sędzią i ma immunitet.

Bodnar pytany o sprawę sędziego Szmydta przez dziennikarzy poinformował, że „jest obecnie przygotowywany wniosek o uchylenie immunitetu”.

Decyzję w tym względzie podejmuje sąd dyscyplinarny, który działa przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Taki wniosek jest przygotowywany przez prokuratora, który prowadzi sprawę. On od wczoraj intensywnie współpracuje z ABW, jeśli chodzi o gromadzenie wszystkich możliwych informacji na temat pana Szmydta – podkreślił prokurator generalny.

Powinno się to stać tak szybko, jak to jest możliwe, byle byłoby zgodne z procedurami – dodał Bodnar.

Prokuratura Krajowa poinformowała w środę, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie brania przez Tomasza Szmydta, pełniącego funkcję sędziego WSA w Warszawie, udziału w działalności obcego wywiadu na terenie Polski i Białorusi, poprzez udzielanie temu wywiadowi informacji, co mogło wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, tj. o czyn z art. 130 par. 2 Kodeksu karnego (za co grozi od 8 lat więzienia do dożywocia).

Podstawowym celem śledztwa, które jest prowadzone w Mazowieckim Wydziale Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie, jest ustalenie wszelkich okoliczności związanych z ewentualną współpracą sędziego z obcym wywiadem, w tym przede wszystkim zakresu udzielanych wiadomości. Czynności do wykonania są powierzane Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W toku postępowania analizowana będzie między innymi sytuacja majątkowa, osobista i zawodowa sędziego.

Szmydt jako sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na pstryknięcie palca miał dostęp do informacji niejawnych.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE SĘDZIEGO TOMASZA SZMYDTA:

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze