Strona głównaWiadomościPolskaPolak zabity przez izraelskie wojsko. Jest stanowisko prezydenta Dudy

Polak zabity przez izraelskie wojsko. Jest stanowisko prezydenta Dudy

-

- Reklama -

Na oficjalnym profilu X Prezydent RP pojawiło się oświadczenie Andrzeja Dudy dot. ostatnich tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Strefie Gazy. Głowa państwa twierdzi, że władze Izraela „zachowują się w sposób stonowany”.

Przypomnijmy, że w wyniku izraelskiego nalotu w Strefie Gazy zginęło siedmioro pracowników World Central Kitchen – w tym Polak – oraz palestyński kierowca. Organizacja zawiesiła działalność w tym regionie.

Izraelski pocisk trafił w samochód tuż po tym, jak przekroczył on granicę północnej Strefy Gazy. Pracownicy organizacji WCK dostarczali pomoc, która przybyła kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru.

Komentując te informacje Siły Obronne Izraela oświadczyły, że prowadzą dokładny przegląd na najwyższych szczeblach, aby wyjaśnić okoliczności tego wydarzenia, które określiły jako „tragiczny incydent”.

Z najnowszych informacji, które przedstawia m.in. izraelski Haaretz, wyłania się inny obraz tego, co się wydarzyło. Wygląda na to, że cała akcja była przeprowadzona celowo.

Czytaj więcej: To nie był wypadek, to było polowanie. Nowe informacje na temat śmierci Polaka w Izraelu

Izrael forsuje jednak wersję o wypadku, a w naszym państwie broni jej ambasador Ja’akow Liwne. W swoim oświadczeniu Andrzej Duda zauważa, jak karygodna jest postawa dyplomaty, ale zdaje się nie dostrzegać, że jedynie realizuje on misję dyplomatyczną w imieniu MSZ-u państwa, które reprezentuje.

„W wyniku izraelskiego ataku zginął młody Polak, który pomagał z potrzeby serca. Sprawa jest jasna: potrzeba wyjaśnienia w szczegółach, dlaczego doszło do tej sytuacji. Nie mam wątpliwości, że Izrael powinien wypłacić odszkodowanie rodzinie naszego obywatela” – czytamy na profilu prezydenta.

„Jest niestety szereg różnych wypowiedzi, które są oburzające. Władze Izraela zachowują się w sposób stonowany, a niestety ich ambasador w Polsce nie potrafi ich wyczucia zachować. Znacząco utrudnia nasze wzajemne relacje” – dodaje dalej Duda.

Szkoda, że prezydent nie podał przykładu tego stonowanego zachowania, bo wydaje się, że Liwne powtarza jedynie wersję ukutą w Tel Awiwie.

Najnowsze