Strona głównaWiadomościŚwiatPutin przestrzega Zachód. Wspomniał o Hitlerze i Napoleonie

Putin przestrzega Zachód. Wspomniał o Hitlerze i Napoleonie

-

- Reklama -

Władimir Putin ostrzegł w czwartek przed niebezpieczeństwem konfliktu nuklearnego w razie wprowadzenia wojsk NATO na Ukrainę. Mówił o tym w corocznym orędziu do narodu.

Putin utrzymywał, że Zachód chce zniszczyć Rosję od środka i ostrzegł, że Rosja nie pozwoli nikomu ingerować w swoje sprawy wewnętrzne. W związku z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO zapowiedział wzmocnienie Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

Odnosząc się do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona o ewentualności wprowadzeniu wojsk NATO na Ukrainę, Putin oznajmił, że konsekwencje tego będą tragiczne, gdyż Rosja ma broń, która jest w stanie razić cele na terytorium państw NATO.

Kraje Zachodu „muszą zrozumieć, że my też mamy broń, która może razić cele na ich terytorium”. – To wszystko naprawdę grozi konfliktem z użyciem broni nuklearnej i zniszczeniem cywilizacji. Czy oni tego nie rozumieją? – oświadczył.

Macron powiedział w poniedziałek po spotkaniu przywódców kilku państw europejskich w Paryżu, że pokonanie Rosji jest „niezbędne” dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Europie. Dodał, że nie należy wykluczać wysłania zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę w przyszłości, choć jego zdaniem na obecnym etapie „nie ma konsensusu” w tej sprawie.

Możliwość taką wykluczyły po wypowiedzi Macrona m.in. przywódcy Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Według Putina zachodni politycy powinni przypomnieć sobie losy tych, którzy bez powodzenia próbowali w przeszłości najechać jego kraj – Adolfa Hitlera i Napoleona Bonaparte. – Ale teraz konsekwencje będą dużo tragiczniejsze. Im się wydaje, że (wojna) to komiks – powiedział.

Dyktator zapewnił, że Rosja jest gotowa do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi i strategicznej stabilizacji, ale odrzucił jakąkolwiek próbę przymuszenia jej do rozmów.

Putin podkreślił, że większość obywateli Rosji poparło jego decyzję sprzed dwóch lat, by wysłać dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę, gdzie uczestniczą w „specjalnej operacji wojskowej”, jak w Rosji nazywana jest inwazja na sąsiedni kraj.

Potwierdził też, że Rosja użyła na Ukrainie zaawansowanych systemów broni, w tym hipersonicznych pocisków Cyrkon.

Według Putina Zachód usiłuje wciągnąć Rosję w wyścig zbrojeń i „powtórzyć trik, który zadziałał w przypadku Związku Radzieckiego w latach 90.”. – Dlatego naszym zadaniem jest rozwinięcie przemysłu obronnego w taki sposób, by zwiększyć potencjał naukowy, technologiczny i przemysłowy kraju – oznajmił.

Swoje orędzie Putin wygłosił na dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi w Rosji.

Źródło:PAP

Najnowsze