Strona głównaWiadomościRekordowa liczba cyberataków. Uderzono w strategiczną instytucje i podmiot z sektora obronnego

Rekordowa liczba cyberataków. Uderzono w strategiczną instytucje i podmiot z sektora obronnego

-

- Reklama -

Czeskie Biuro ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Informacji (NÚKIB) odnotowało w 2023 r. 262 cyberatak. Jest to liczba rekordowa, a ilość ataków tego typu licząc rok do roku podwoiła się. W 2022 r. było ich 146. Biuro podało, że są to głównie tzw. ataki DDoS przeprowadzane przez prorosyjskie grupy hakerów komputerowych.

Kilka z nich uznano za niebezpieczne. W szczególności dwa, które sklasyfikowano w najwyższej kategorii pod względem dotkliwości. Jeden z nich „dotyczył dużej strategicznej instytucji państwowej, drugi podmiotu z sektora obronnego” – poinformował dyrektor NÚKIB Lukáš Kintr.

- Reklama -

Przy tej okazji przypomniano, że w czerwcu ubiegłego roku Czeskie Radio padło ofiarą zakrojonego na szeroką skalę ataku DDoS i miało to miejsce w czasie organizowanej przez to radio tego samego dnia międzynarodowej konferencję na temat… „Ukraina a media”.

Gośćmi owej konferencji byli m.in. burmistrz Kijowa Witalij Kliczko i prezydent Czech Petr Pavel. Zbieżność dat zapewne nie była tu przypadkowa.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Takie ataki nie dotyczą tylko Czech. Ich wzrost odnotowują wszystkie kraje wspierające Ukrainę. W trakcie toczącej się tam wojny, także w polskiej cyberprzestrzeni identyfikowanych jest coraz więcej zdarzeń klasyfikowanych jako „incydenty komputerowe”, które przypisuje się rosyjskim hakerom.

Źródło:Radio Praga
spot_img

Najnowsze