Strona głównaWiadomościPolskaNowa Rzecznik Praw Dziecka chce więcej pieniędzy. "Bardzo nam zależy"

Nowa Rzecznik Praw Dziecka chce więcej pieniędzy. „Bardzo nam zależy”

-

- Reklama -

Rzecznik praw dziecka Monika Horna-Cieślak zwróciła się do posłów Komisji Finansów o zwiększenie zaplanowanego na 2024 r. budżetu RPD do 31 mln zł. Na co chce je wydać?

Komisja Finansów na czwartkowym posiedzeniu rozpatrzyła m.in. opinie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2024.

Agnieszka Kłopotek (PSL – Trzecia Droga) wskazała, że dla Rzecznika Praw Dziecka w budżecie na 2024 r. zaplanowano 26 mln 359 tys. To wzrost o 21 proc. w stosunku do budżetu na 2023 r.

RPD Monika Horna-Cieślak uznała, że to za mało. Zaznaczyła, że przedstawiony budżet był zaprojektowany jeszcze przez poprzedniego rzecznika Mikołaja Pawlaka. Zwróciła się do posłów o zwiększenie budżetu RPD do 31 mln zł.

Bardzo nam zależy na tym, żeby urząd Rzecznika Praw Dziecka był realną odpowiedzią na problemy, z którymi mierzą się dzieci. Ja te problemy też znam z racji tego, że przez lata pomagałam dzieciom. Widzimy chociażby potrzebę utworzenia nowych zespołów (w Biurze RPD red.) – zespołu ochrony zdrowia psychicznego dzieci, dotyczącego bezpieczeństwa dzieci w sieci – podkreśliła Horna-Cieślak.

Dodała, że potrzebne jest też utworzenie działu legislacyjnego i badawczego, aby poznać realną sytuację dzieci w Polsce i móc proponować zmiany, które wzmocniłyby ochronę najmłodszych. – Marzy nam się, żeby powstał osobny dział procesowy, żeby byli adwokaci, radcy prawni, którzy realnie na sali sądowej zabierają głos w interesie dziecka – powiedziała RPD.

Czyli chce urząd rozbudować i zatrudnić jeszcze więcej urzędników.

Ponadto wskazała, że w planach jest także rozbudowa Dziecięcego Telefonu Zaufania (800 12 12 12). – Wiemy, że jest ogromny kryzys zdrowia psychicznego i każdy telefon zaufania jest na wagę złota. Chcielibyśmy też rozpromować ten telefon, pokazać, że on jest ważny i potrzebny – podkreśliła Horna-Cieślak.

Zapowiedziała, że na mocy tzw. ustawy Kamilka, powinien zostać wdrożony Krajowy Plan Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. – Tam będą dedykowane zadania dla Rzecznika Praw Dziecka – zaznaczyła.

Marzy nam się, żeby w biurze (RPD) również był, nawet na pół etatu, zatrudniony psychiatra tak, żeby nam doradzał w zakresie tego, jak poprawiać kondycję psychiczną dzieci w Polsce – powiedziała rzecznik.

Podkreśliła, że w planie jest także zorganizowanie pierwszego Kongresu Praw Dzieci i Młodzieży. – Mamy też w planach bardzo dużo szkoleń, zarówno dla profesjonalistów, ale także otwartych szkoleń dla rodziców i nauczycieli, żeby wiedzieli, jak pomagać dzieciom, kiedy znajdują się w jakiejś trudnej sytuacji – powiedziała Horna-Cieślak.

Zwróciła się do posłów o zwiększenie budżetu RPD do 31 mln zł. – Bardzo bym państwa prosiła o przychylność do tego, żeby zwiększyć budżet Rzecznika Praw Dziecka do 31 mln zł. Byłabym bardzo wdzięczna za życzliwość, za taką też, nie ukrywam, wrażliwość, jeżeli chodzi o sytuację dzieci, aby ten konstytucyjny urząd realnie mógł pomagać dzieciom – zakończyła rzecznik, która przedstawia się jako „adwokatka” i „aktywistka”.

Tęczowa przyszłość polskich dzieci. Nowa Rzecznik Praw Dziecka zapytana o liczbę płci [VIDEO]

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze