Strona głównaWiadomościŚwiatTęczowa agenda ze Strasbourga do Warszawy. ETPC uznał Polskę za winną złamania...

Tęczowa agenda ze Strasbourga do Warszawy. ETPC uznał Polskę za winną złamania prawa

-

- Reklama -

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uznał we wtorek Polskę za winną złamania prawa do poszanowania życia prywatnego z powodu braku ram prawnych, zapewniających „uznanie i ochronę” związków jednopłciowych – poinformowała agencja AFP.

ETPC z siedzibą w Strasburgu otrzymał skargi od pięciu polskich par z Łodzi, Krakowa i Warszawy, którym władze lokalne odmówiły małżeństwa, tłumacząc to tym, że prawo polskie zezwala tylko na związek mężczyzny i kobiety. Ich powództwa przed krajowym sądem zostały odrzucone.

Wspomniane pary uznały, ze są „pokrzywdzone z powodu braku oficjalnego uznania ich związku”, na przykład w sferze podatków, praw socjalnych czy praw rodzinnych – podał Trybunał w komunikacie.

ETCP przyznał im rację. Przypomniał przy okazji, że państwa-sygnatariusze Europejskiej Konwencji Praw Człowieka powinny „stworzyć ramy prawne, umożliwiające osobom tej samej płci korzystanie z uznania i odpowiedniej ochrony swojego związku poprzez małżeństwo lub inną formę związku”.

Podobne orzeczenia Trybunał wydał w bieżącym roku także wobec Rosji, Rumunii, Bułgarii i Ukrainy.

Trybunał wyszedł z założenia, że większościowe postawy społeczne w danym kraju nie mogą uzasadniać różnego traktowania ze względu na orientację seksualną.

Dodał, że „nic nie pozwala stwierdzić, że fakt zapewniania uznania i ochrony prawnej parom jednopłciowym może działać na szkodę rodzin stworzonych w sposób tradycyjny”.

Źródło:PAP

Najnowsze