Strona głównaWiadomościŚwiatZajmowała się "Pfizergate". Zmarła w drodze do Parlamentu Europejskiego

Zajmowała się „Pfizergate”. Zmarła w drodze do Parlamentu Europejskiego

-

- Reklama -

Zajmująca się sprawą wymiany SMS-ów pomiędzy Ursulą von der Leyen a Albertem Bourlą europoseł Zielonych Michele Rivasi zmarła w drodze do Parlamentu Europejskiego. Przyczyną śmierci 70-latki był atak serca.

Rivasi była europosłem od 2009 roku. W Parlamencie Europejskim reprezentowała Zielonych. W przeszłości zwalczała umowę o wolnym handlu między UE a Mercosur oraz sprzeciwiała się stosowaniu pestycydów, w tym glifosatu.

Podczas ostatniej kadencji Rivasi zaangażowała się w wyjaśnienie tzw. Pfizergate. Europoseł naciskała na upublicznienie wymiany SMS-ów pomiędzy przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a Albertem Bourlą, dyrektorem generalnym firmy Pfizer.

Afera SMS-owa

Przypomnijmy, że na początku 2023 roku amerykański dziennik „New York Times” pozwał Komisję Europejską do sądu w związku z nieupublicznieniem wymiany wiadomości tekstowych między przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen a Albertem Bourlą, dyrektorem generalnym firmy Pfizer, która produkuje szczepionki na koronawirusa.

„NYT” argumentował, że Komisja Europejska ma prawny obowiązek publikowania wiadomości, które mogą zawierać informacje o umowach dotyczących zakupu dawek szczepionki przeciwko Covid-19 wartych miliardy euro.

Pozew był następstwem dochodzenia przeprowadzonego w styczniu 2022 roku przez Europejską Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O’Reilly. Dochodzenie wykazało, że KE nie zwróciła się wprost do gabinetu przewodniczącej KE o wyszukanie wiadomości tekstowych.

Wzbudziła kontrowersje

Rivasi wzbudziła kontrowersje w swym środowisku, także ze względu na podejście do wymuszania szprycy na obywatelach. Podczas ogłoszonej pandemii europoseł krytykowała wdrażanie certyfikatów covidowych i obowiązkowe szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia we Francji.

Źródło:EURACTIV/NCzas

Najnowsze