Strona głównaWiadomościŚwiatUkrytą kamerą nagrano masońską inicjację

Ukrytą kamerą nagrano masońską inicjację [VIDEO]

-

- Reklama -

Na portalu X (dawniej Twitter) pojawiło się nagranie z ukrytej kamery, którego autor zarejestrował inicjację nowego członka na masona. Nagranie powstało najpewniej w jakiejś niewielkiej loży.

Masoneria to częściowo niejawny ruch, który ma swoje źródło w średniowiecznych cechach budowniczych świątyń i obiektów sakralnych.

Średniowieczni architekci, by chronić swojej tajemnice, stworzyli cały język kodów i symboli, którym się posługiwali.

Na jakimś etapie środowisko to zaczęło się najpewniej integrować z członkami rozwiązanego Zakonu Templariuszy i w ten sposób zaczął się formować tajemniczy ruch z zakonną strukturą organizacyjną i bogatą kulturą rytuałów.

Wokół ruchu zaczęli krążyć zaintrygowani bogaci mieszczanie i szlachta. Niebędąca jeszcze sformalizowaną organizacją masoneria stała się czymś na kształt siatki klubów inteligencji.

Formalnie ruch masoński, jako organizacja, działa od 1717 roku – to wówczas dwóch angielskich pastorów założyło pierwszą lożę masońską.

Masoneria szybko podzieliła się na dwie część: konserwatywną i prawicową masonerię brytyjską oraz postępową i lewicową masonerię francuską.

Do dziś masoneria skrupia wiele milionów członków i należy do nie wiele wpływowych osób. Tradycyjnie do ruchów wolnomularskich należą m.in. przedstawiciele brytyjskiej rodziny królewskiej, czy ministrowie spraw wewnętrznych Francji.

Masonami było także wiele postaci historycznych: Beniamin Franklin, Jerzy Waszyngton, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Stanisław August Poniatowski i wielu, wielu innych.

Masoneria uważana jest za ruch antykatolicki i dlatego katolikom nie wolno należeć do lóż (więcej na ten temat TUTAJ).

Na portalu X (dawniej Twitter) pojawiło się nagranie z ukrytej kamery, na którym widać inicjację nowego masońskiego członka.

Nagrany rytuał wykonano w jakiejś niewielkiej loży, która ewidentnie nie jest sponsorowana przez możnych tego świata. Mówiąc wprost wygląda ono dość zabawnie – kilka poprzebieranych starszych osób, które bawią się na jakiejś dusznej świetlicy.

Warto jednak pamiętać o tym, że ruch masoński posiada także wielkie i stare budynki lóż, a inicjacje w głównych lożach np. we Francji na pewno wyglądają poważniej.

Najnowsze