Strona głównaWiadomościŚwiatW Korei Północnej mają nowy dzień wolny od pracy. Zdaje się, że...

W Korei Północnej mają nowy dzień wolny od pracy. Zdaje się, że to jedyne tego typu „święto” na świecie

-

- Reklama -

We wrześniu Pjongjang zapisał w swojej konstytucji status potęgi nuklearnej. Teraz Koreańczycy z komunistycznej Północy będą czcić rocznicę udanego próbnego wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej Hwasong-17. Doszło do tego 18 listopada 2022 r.

W niedzielę 5 listopada północnokoreańska agencja państwowa KCNA podała, że ​​wydarzenie to stało się „świętem państwowym”. 18 listopada będzie więc dniem wolnym od pracy w rocznicę pierwszego udanego, pełnego testu w locie międzykontynentalnego pocisku balistycznego Hwasong-17.

Jak poinformowała KCNA, na posiedzeniu Najwyższego Zgromadzenia Ludowego podjęto decyzję o ustanowieniu z tej okazji „Dnia Przemysłu Rakietowego”. 18 listopada staje się od teraz świętem państwowym KRL-D.

W komunikacie KCNA, wskazano, że jest to „szczególne wydarzenie” w „świętej podróży rozwoju obrony narodowej”. Dodano, że wraz z wystrzeleniem międzykontynentalnego pocisku balistycznego Hwasong-17, Korea Północna „pokazała światu majestat światowej klasy energii nuklearnej”. KCNA wyjaśniła, że kraj jest w posiadaniu „ najpotężniejszego” pocisku.

Pjongjang dokonuje swoich prób i testów broni dość często z okazji rozmaitych „rocznic” i „świąt państwowych”. Być może nowe „święto” dostarczy kolejnych takich okazji. Narodowa Służba Wywiadowcza Korei Południowej poinformowała niedawno, że ich sąsiad jest o krok od przygotowań do wystrzelenia trzeciego wojskowego satelity rozpoznawczego.

Analitycy twierdzą, że możliwości wystrzeliwania w przestrzeń kosmiczną satelitów i rozwój międzykontynentalnych pocisków balistycznych, które są zakazane i objęte sankcjami ONZ, pokrywają się pod względem rozwoju technologicznego KRL-D. Przypomina się też, że w 2023 roku Korea Północna przeprowadziła rekordową liczbę testów broni nuklearnej. We wrześniu kraj ten zapisał w swojej konstytucji „status posiadacza energetyki jądrowej”.

Źródło: CNews

Najnowsze