Strona głównaWiadomościPolitykaSondaż prezydencki w USA. Trump wygrywa z Bidenem w pięciu kluczowych stanach

Sondaż prezydencki w USA. Trump wygrywa z Bidenem w pięciu kluczowych stanach

-

- Reklama -

Do potencjalnego, nowego pojedynku Demokraty Bidena z Donaldem Trumpem pozostał jeszcze rok. Sytuacja obecnego prezydenta jest jednak niezbyt kolorowa. Jak wynika z opublikowanego w niedzielę 5 listopada sondażu „New York Timesa”, na rok przed wyborami prezydenckimi w USA, tendencja jest korzystna dla Donalda Trumpa.

Biden szczególnie traci na popularności wśród młodych ludzi i… mniejszości. Donald Trump wyprzedził ustępującego prezydenta Joe Bidena w pięciu kluczowych z sześciu stanów. Według tego sondażu kandydat Partii Republikańskiej dominuje nad kandydatem Demokratów w Nevadzie (52%/41%), Georgii (49%/43%), Arizonie (49%/44%), Michigan (48%/43%), w Pensylwanii (48%/44%).

W stanach „wahających się” inny wynik byłby tylko w Wisconsin, gdzie zwyciężyłby Joe Biden (47%/45%). Wcześniej w każdym z tych stanów w 2020 roku wygrał Joe Biden.

Biden ma problemy z wizerunkiem osoby w pełni sprawnej do dalszego rządzenia. Jest „za stary” dla 71% respondentów. 67% respondentów uważa, że ​​kraj pod jego rządami zmierza w złym kierunku, 59% nie pochwala sposobu, w jaki pełni on swoją rolę prezydenta (w tym 46% zdecydowanie).

Joe Biden traci popularność zwłaszcza wśród młodych ludzi – zaledwie 41% osób w wieku 18–29 lat zdecydowałoby się na niego zagłosować, w porównaniu z 40% na Donalda Trumpa. „Grupy demograficzne, które w 2020 r. zdecydowanie poparły Joe Bidena, są dziś znacznie bardziej oporne” – zauważa New York Times. Wskazuje też na straty popularności Bidena w społecznościach latynoskich i afroamerykańskich.

Obóz Bidena bagatelizuje prognozy. „Przewidywania sporządzone z rocznym wyprzedzeniem zwykle okazują się nieco inne rok później” – powiedział jeden z rzeczników kampanii Biden-Harris na 2024 rok, Kevin Munoz. Przytoczył sondaż, który pokazywał, że prezydent Barack Obama w dużej mierze przegrywał na rok przed reelekcją w 2012 r.

Źródło: NYT/ AFP

Najnowsze