Strona głównaWiadomościSportFrancuski lekkoatleta Mahiedine Mekhissi porównał Netanjahu do…

Francuski lekkoatleta Mahiedine Mekhissi porównał Netanjahu do…

-

- Reklama -

Trzykrotny medalistka olimpijska w biegu na 3000 m z przeszkodami Mahiedine Mekhissi krytykuje Izrael i jego bombardowania w Strefie Gazy. Po krytyce, były już sportowiec, usunął swoją publikację i przeprosił.

Mekhissi napisał na „X”: „Adolf Hitler jest w głębi serca dzieckiem Netanjahu! Zachód to jego prawdziwi współpracownicy”. Porównanie premiera Izraela do Adolfa Hitlera wywołało konsternację. W dodatku lekkoatleta do swojego wpisu dołączył kilka hashtagów typu #NaziIsrael, czy #IsraeliNewNazism…

Wpis usunął dopiero w środę 1 listopada. Minister sportu Amélie Oudéa-Castéra stwierdziła, że ​​jest „głęboko zszokowana takimi komentarzami w tak tragicznych okolicznościach” i potępiła: „Te katastrofalne porównania”. Jej zdaniem opinie tego typu „oddalają od uniwersalnych wartości pokoju, których sport zawsze będzie bronił, jak również od wartości olimpizmu”.

Z kolei Arnaud Robinet, socjalistyczny mer Reims, rodzinnego miasta Mahiedina Mekhissiego, powiedział, że „wstydzi się w imieniu miasto” i dodał – „i pomyśleć, że ta osoba nosiła strój reprezentacji Francji”.

Później zaczęła się cała seria przeprosin i tłumaczeń ze strony b. sportowca. „Moje porównanie było niezdarne i złe, za co przepraszam, zareagowałem emocjonalnie” – napisał. Później dodał, że „Izrael rozpoczął wojnę mającą na celu unicestwienie Hamasu, ale dzisiaj unicestwiani są cywile” i że ta sytuacja sprawiła, że ​​„wypadł z zawiasów”. Porównanie Adolfa Hitlera i Benjamina Netanjahu miało z kolei przypomnieć, że „Hitler dopuścił się ludobójstwa tak samo jak robi to Netanjahu, podczas gdy mocarstwa światowe powinny powstrzymać ten horror”.

Mahiedine Mekhissi ostatecznie oświadczył na X, że „potępia wszelki terroryzm, czy to po stronie izraelskiej, czy palestyńskiej”. „Nie jestem antysemitą, potępiam to, co robi Hamas, po prostu życzę ludziom pokoju i miłości”.

Sportowiec rzeczywiście jest mocno „emocjonalny”, o czym świadczy jego zachowanie w czasie zawodów. Po dobiegnięciu na metę potrafił przewrócić maskotkę zawodów. We Francji nie jest jednak specjalnym wyjątkiem. Np. za słowa, że „Netanjahu to nazista bez napletka” – postawiono przed sądem komika z France Inter Guillaume’a Meurice’a…

 

Najnowsze