Strona głównaWiadomościWybuch w zakładach produkujących broń dla Ukrainy

Wybuch w zakładach produkujących broń dla Ukrainy

-

- Reklama -

W wyniku wybuchu, do którego doszło w środę w największych w Bułgarii zakładach zbrojeniowych WMZ w położonym w środkowej części kraju mieście Sopot zginął pracownik – poinformowało bułgarskie radio publiczne. Zakłady te produkują amunicję, w tym dla Ukrainy.

Eksplozja nastąpiła około południa na wydziale wytwarzającym materiały wybuchowe. Zginął 33-letni pracownik, drugi został ranny.

Według przedstawicieli zakładów nie było niebezpieczeństwa powstania pożaru i naruszenia procesu produkcji na większą skalę. Nie doszło również do naruszenia dyscypliny produkcji.

Poprzedni incydent, który pociągnął za sobą ofiarę śmiertelną, zdarzył się tam w lipcu 2022 r., kiedy w wyniku spięcia instalacji elektrycznej zginął pracownik.

W poprzednich latach w kilku bułgarskich zakładach dochodziło do incydentów, o których spowodowanie podejrzewano rosyjskie służby specjalne.

Zakłady WMZ, które produkują pociski przeznaczone w większości na potrzeby Ukrainy, zwiększyły w pierwszym półroczu 2023 r. produkcję o 80 proc. i osiągnęły prawie 200 mln euro przychodu.

Najnowsze