Strona głównaWiadomościŚwiatPekin oskarża Filipiny o „celowe sprowokowanie kolizji” na Morzu Południowochińskim. W tle...

Pekin oskarża Filipiny o „celowe sprowokowanie kolizji” na Morzu Południowochińskim. W tle spór o wyspy

-

- Reklama -

Jednostka chińskiej straży przybrzeżnej i filipińska łódź zaopatrzeniowa zderzyły się na wodach spornych na Morzu Południowochińskim. Oba kraje wyrażają roszczenia wobec kilku wysepek i raf w archipelagu Spratly.

W niedzielę 22 października Chiny oskarżyły Filipiny o „celowe” spowodowanie zderzenia statku straży przybrzeżnej z filipińską łodzią zaopatrzeniową w pobliżu małego garnizonu. Pretensje do tych wysepek zgłaszają także Wietnam, Brunei i Malezja.

Pekin rości sobie prawa do archipelagu, a na razie jego części kontrolują wszystkie wymienione kraje. Chińskie oskarżenia pod adresem Manili to odpowiedź na zarzuty sformułowane wcześniej przez stronę filipińską.

Komunikat Filipin mówił, że „niebezpieczne manewry blokujące statku chińskiej straży przybrzeżnej 5203 spowodowały, że zderzył się on z łodzią zaopatrzeniową (…) czarterowaną przez Siły Zbrojne Filipin”.

Do zdarzenia doszło przy wyspach Spratly, około 25 kilometrów od Drugiego Atolu Thomas Shoal, gdzie stacjonuje filipińska marynarka wojenna i znajduje się mała baza morska tego kraju, a właściwie kotwicowisko.

Według Pekinu filipińska łódź „zignorowała wielokrotne ostrzeżenia” chińskiej straży przybrzeżnej i „celowo spowodowała problemy”, czym doprowadziła do kolizji. Tak twierdzi chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które nazywa działania swojej straży przybrzeżnej „profesjonalnymi” i „legalnymi”.

W zeszłym miesiącu Filipiny oskarżały już chińską straż przybrzeżną o ostrzelanie z armatek wodnych filipińskich statków przewożących sprzęt dla personelu wojskowego rozmieszczonych na kontrolowanym przez Manilę Drugim Atolu Thomasa. Baza powstała w 1999 r., kiedy to Filipiny celowo umieściły łódź wojskową BRP Sierra Madre na mieliźnie atolu, czyniąc z niej swój przyczółek i mini-bazę. Od tego czasu statek ten stał się źródłem napięć między Pekinem a Manilą. Stacjonujący tu filipińscy marynarze muszą jednak być zaopatrywani przez inne statki.

Najnowsze