Strona głównaWiadomościPolskaCzeski premier o wyborach w Polsce i migracji

Czeski premier o wyborach w Polsce i migracji

-

- Reklama -

Premier Czech Petr Fiala był gościem Czeskiego Radia i mówił tam o znaczeniu dobrych stosunków czesko-polskich. Wybory w Polsce spotkały się z dużym zainteresowaniem także w Czechach.

Tutejsze media twierdzą, że „niezależnie od formy, jaką przybierze nowy polski rząd, zwycięstwo centrowej opozycji proeuropejskiej powinno położyć kres ośmioletnim rządom populistycznej, nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość”.

Jednak premier Petr Fiala był przez nie krytykowany za dość dobre relacje z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawiecki. Zadeklarował jednak, że po wyborach chce „zadbać o to, aby relacje Pragi i Warszawy pozostały dalej jak najlepsze”.

Premier mówił w czeskim radiu:

„Utrzymanie dobrych stosunków z Polską jest dla Czech istotne. Polska jest nie tylko naszym sąsiadem, ale także naturalnym partnerem. Niezależnie od kierunku, w jakim będzie podążał kolejny polski rząd, osobiście zadbam o to, aby te relacje były naprawdę dobre. Być może pamiętacie, że na początku naszej kadencji porozumiałem się z Warszawą w sprawie rozwiązania niektórych kwestii, które od dawna utrudniały nasze stosunki, jak np. eksploatacja kopalni Turów. Myślę, że przyniosło to tylko pożytek. Szybko stało się też jasne, że wspólnie stawiamy czoła konsekwencjom rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz że wspólnie stawiamy czoła wszelkim zagrożeniom dla bezpieczeństwa i innym zagrożeniom, jakie niesie ze sobą ta sytuacja”.

Fiala opowiedział się także za „wzmocnieniem kontroli granicznych w Europie Środkowej”: „nie cieszę się z przywrócenia kontroli na granicy ze Słowacją, ale należy zdać sobie sprawę, że wszystkie te środki są konieczne, aby zapobiec nielegalnej migracji i położyć kres szlakom, którymi migranci są transportowani do Europy z pomocą przemytników i zorganizowanych organizacji przestępczych”.

Ciekawostką jest, że czeski premier pośrednio skrytykował podczas swojego wywiadu, zapowiedź Komisji Europejskiej natychmiastowego potrojenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy. Chodzi o kontrolę wydawania tych pieniędzy i „Europa będzie musiała nad tym popracować” – dodał.

Źródło: Radio Praga

Najnowsze