Strona głównaWiadomościPolitykaKolejne incydenty w lokalach wyborczych. Policja zatrzymała 43-latka

Kolejne incydenty w lokalach wyborczych. Policja zatrzymała 43-latka

-

- Reklama -

W jednym z lokali wyborczych w Gąbinie niedaleko Płocka (Mazowieckie) osoba, której wydano karty do głosowania zniszczyła je. Policja przyjęła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W Częstochowie policja zatrzymała 43-latka, który wyniósł kartę referendalną z lokalu. 

Za niszczenie materiałów wyborczych, zgodnie z Kodeksem Karnym, grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

– W jednym z lokali wyborczych w Gąbinie osoba po otrzymaniu materiałów wyborczych zniszczyła je – przekazała w niedzielę po południu rzecznik Komendy Miejskiej Policji sierż. szt. Monika Jakubowska. Jak wyjaśniła, zdarzenie dotyczyło zniszczenia wydanych kart do głosowania. W sprawie tej przyjęto zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – dodała.

Zgodnie z art. 248 Kodeksu karnego, kto w związku z wyborami do Sejmu, Senatu lub referendum niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły lub inne dokumenty wyborcze bądź też referendalne, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Gąbin położony jest na terenie powiatu płockiego, który należy do okręgów wyborczych: nr 16 w wyborach do Sejmu, gdzie wybieranych jest 10 posłów oraz nr 38 w wyborach do Senatu, gdzie do zdobycia jest jeden mandat.

Częstochowa

W Częstochowie policja zatrzymała 43-latka, który wyniósł kartę referendalną z lokalu. Funkcjonariusze nie potwierdzili natomiast zgłoszenia o podawaniu głosującym przez członka komisji długopisu z nazwiskiem kandydata – poinformowała asp. sztab. Barbara Poznańska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

– Zatrzymano osobę, która wychodząc z komisji zabrała ze sobą kartę referendalną, co widzieli członkowie komisji przy ul. Kukuczki. Została ustalona na podstawie wcześniejszego sprawdzania jej danych. Była nam znana, policjanci pojechali i ją zatrzymali. Będziemy go rozliczać – to 43-latek z Częstochowy – powiedziała w niedzielę asp. sztab. Barbara Poznańska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Wyniesienie karty do głosowania poza lokal obwodowej komisji wyborczej stanowi naruszenie przepisu 497a Kodeksu wyborczego. Czyn taki podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Częstochowscy policjanci otrzymali też zgłoszenie, że w lokalu obwodowej komisji wyborczej nr 53 przy ul. Schillera 5 osoba ze składu komisji dawała głosującym długopisy z nazwiskiem kandydata w wyborach do Sejmu RP, co stanowi naruszenie ciszy wyborczej.

– Policjanci pojechali na miejsce, sprawdzili i nie potwierdzili zgłoszenia – powiedziała rzecznik Poznańska.

Źródło:PAP

Najnowsze