Strona głównaWiadomościŚwiatPanika w Strefie Gazy. Izrael dał Palestyńczykom godziny na ucieczkę

Panika w Strefie Gazy. Izrael dał Palestyńczykom godziny na ucieczkę

-

- Reklama -

Dziesiątki tysięcy zamieszkujących Strefę Gazy Palestyńczyków uciekło na południe tego terytorium po wydanym w piątek przez Izrael wezwaniu do ewakuacji z północy Gazy – poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Nakazanie ewakuacji 1,1 mln ludzi jest niezgodne z prawem wojennym i podstawowymi zasadami człowieczeństwa – przekazał w wydanym w piątek wieczorem oświadczeniu zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths.

„Zmuszenie przestraszonych i straumatyzowanych cywilów, w tym kobiet i dzieci, do przemieszczenia się z jednego gęsto zaludnionego obszaru do innego, bez zaprzestania walk nawet na chwilę i bez pomocy humanitarnej jest niebezpieczne i oburzające” – dodał.

Wojsko izraelskie wezwało w piątek do ewakuacji 1,1 mln cywilów zamieszkujących północ strefy Gazy, najprawdopodobniej po to, by przygotować się do zintensyfikowania swojej operacji wojskowej.

Izraelskie wojsko oświadczyło później, że nie potwierdza doniesień ONZ o zaledwie 24-godzinnym terminie ewakuacji, ponieważ przemieszczenie tej ludności potrwa dłużej. Czas na ewakuację przedłużono o kolejne osiem godzin.

– Mieszkańcy północy Strefy Gazy powinni przenieść się na południe tego terytorium poprzez korytarze ewakuacyjne w godz. 10-16 (9-15 czasu polskiego) – ogłosiła w sobotę izraelska armia w wydanym w języku arabskim komunikacie.

„Jeżeli troszczysz się o siebie i bliskich, udaj się – zgodnie z instrukcjami – na południe” – napisano w wiadomości arabskojęzycznego rzecznika Sił Obronnych Izraela (IDF) w serwisie X.

Zapewniono, że cywile, którzy w wyznaczonych godzinach dwoma szlakami będą przemieszczać się na południe będą bezpieczni. „Bądźcie pewni, że przywódcy Hamasu zadbali o siebie i ukrywają się przed nalotami” – dodano.

Na gęsto zaludnionej północy Strefy Gazy panuje panika; na drogach w stronę południa utworzyły się długie korki, w których czekają nie tylko pojazdy, ale i ludzie; wiele osób sprzeciwia się rozkazom izraelskiego wojska i pozostało w swoich domach – relacjonuje w sobotę rano stacja BBC.

Pojawiły się informacje, że na trasie ewakuacyjnej armia Izraela dokonała ataku rakietowego na kolumnę uciekających Palestyńczyków. Zginąć miało około 70 osób.

W atakach Izraela na Strefę Gazy rozpoczętych tydzień temu zginęło już 1,9 tys. osób – informują władze medyczne Gazy. W całej Strefie Gazy, jeszcze przed wydaniem izraelskiego nakazu ewakuacji, swoje domy opuściło ponad 400 tys. mieszkańców – podało w piątek rano OCHA.

Zdaniem ekspertów operacja lądowa izraelskiej armii w Strefie Gazy rozczynie się w ciągu najbliższych godzin.

Źródło:PAP, nczas.info

Najnowsze