Strona głównaWiadomościPolskaSejm według kobiet i mężczyzn. Te ugrupowania przekroczyłyby próg wyborczy

Sejm według kobiet i mężczyzn. Te ugrupowania przekroczyłyby próg wyborczy [SONDAŻ]

-

- Reklama -

W sondażu Ipsos (CATI) dla OKO.press i TOK FM sprawdzono, jak wygląda poparcie dla partii politycznych z podziałem na płcie. Gdyby głosowali sami mężczyźni w Sejmie znalazłyby się cztery ugrupowania, a gdyby same kobiety próg wyborczy przekroczyłyby zaledwie trzy formacje.

Poparcie wśród kobiet

Największym poparciem wśród kobiet cieszy się Koalicja Obywatelska. Na ugrupowanie Donalda Tuska chce głosować 34 procent badanych.

30 procent respondentek wskazało natomiast na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium znalazłaby się jeszcze Lewica, dla której poparcie deklaruje 15 procent ankietowanych.

Do Sejmu nie wyszłyby natomiast Trzecia Droga z poparciem 7 procent (próg wyborczy dla koalicji wynosi 8 procent), Konfederacja, na którą zagłosowałoby 3 procent kobiet oraz Bezpartyjni Samorządowcy z poparciem rzędu procenta.

Poparcie wśród mężczyzn

Wśród mężczyzn najwięcej osób, aż 42 procent, wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 24 procent respondentów.

Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze dwa ugrupowania. Na podium znalazłaby się Konfederacja z poparciem rzędu 12 procent, a za nią Trzecia Droga, na którą chce głosować 9 procent mężczyzn.

Do Sejmu nie weszłaby Lewica, którą popiera 4 procent mężczyzn oraz Bezpartyjni Samorządowcy, których wskazało 2 procent ankietowanych.

Sondaż Ipsos dla OKO.press i TOK FM metodą CATI (telefonicznie) 22-25 września 2023 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polek i Polaków, N=1000.

Najnowsze