Strona głównaWiadomościŚwiatCmentarze stają się ostoją „bioróżnorodności”

Cmentarze stają się ostoją „bioróżnorodności”

-

- Reklama -

Czego to lewica nie wymyśli? We francuskim mieście Villeurbanne, gdzie rządzą socjaliści i Zieloni, rozpoczęto inwestycję za 160 000 euro dotyczącą „rozwoju przestrzeni sprzyjających rozwojowi ptaków, gryzoni, płazów i gadów na… cmentarzach”.

Radni łaskawie zauważyli, że nekropolie pozostaną „poza wszystkim miejscami pamięci i kontemplacji”, ale postanowili je jakoś „zintegrować” z ideami ekologicznymi. Doszli do wniosku, że „ schronienie na cmentarzach w Villeurbanne znajdą ptaki, jeże, a nawet jaszczurki”.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Dlatego socjalistyczne władze miejskie przygotowują się do uczynienia komunalnych cmentarzy „miejscami przyjaznymi dla niektórych gatunków zwierząt”. Władze miejskie poinformowały, że właśnie nadały im status rezerwatu LPO (Ligi Ochrony Ptaków).

Europa Suwerennych Narodów

Taki status pozwala na „wdrażanie nowych rozwiązań, promujących przyjęcie różnorodności biologicznej” – wyjaśniają w komunikacie prasowym merostwa. Do końca roku zostanie zainstalowanych na cmentarzu miejskim 31 nowych ptasich domków lęgowych. W sumie zidentyfikowano 25 gatunków ptaków na cmentarzach w Villeurbanne.

Od jesieni posadzono tam także 13 drzew, 100 krzewów, 200 bylin i traw oraz 380 roślin. U podstawy murów ogrodzenia zostaną wywiercone otwory, które ułatwią przemieszczanie się małym zwierzętom. Skorzystać mogą również z utworzonego dodatkowo żywopłotu, w którym znajdą schronienie. Powstanie też staw i mikrosiedliska dla owadów, gryzoni, gadów i płazów.

To i tak nie najgorzej, bo warto wspomnieć o pomysłach innych francuskich miast, gdzie promuje się np. „ekologiczne pochówki”, kompostowanie ludzkich szczątków, akwamacje (tzw. biokremacja przez przyspieszanie rozkładu zwłok w wodzie za pomocą silnej zasady), czy promesję, czyli metodę postępowania ze zwłokami ludzkimi z użyciem liofilizacji (niskich temperatur, wibracji i granulacji). Np. rządzone przez Zielonych miasto Lyon przymierza się do takich metod chcąc „uczynić śmierć bardziej przyjazną dla środowiska”.

Źródło: Le Figaro

Najnowsze