– Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie powinien zostać wpuszczony do Polski – ocenił w piątek wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Poinformował również, że chce spotkać się z szefem MS Adamem Bodnarem w sprawie przyjętej w czwartek rządowej uchwały.
W uchwale tej rząd zadeklarował, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Premier Izraela Benjamin Netanjahu podlega nakazowi aresztowania wystawionemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.
Netanjahu w Polsce włos z głowy nie spadnie. Rząd Tuska podjął decyzję, choć jeszcze miesiąc temu…
Czarzasty pytany w piątek przez dziennikarzy, czy zgadza się z tą uchwała powiedział, że planuje spotkać się z jej autorem, czyli szefem Ministerstwa Sprawiedliwości Adamem Bodnarem.
– Zapytam go o motywację przyjęcia i napisania w tym kształcie tej uchwały. Nie będę tego krytykował – powiedział.
Czarzasty ocenił, że Netanjahu nie powinien zostać wpuszczony na teren Polski, a „jeżeli zostanie wpuszczony, powinien być aresztowany”.
Z kolei wicemarszałek Senatu, kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat podkreśliła, że Polska jest zobowiązana do przestrzegania Traktatu Rzymskiego, którego jest stroną.
– W myśl tego traktatu, w momencie, w którym Netanjahu stanie na polskiej ziemi, powinien zostać aresztowany i dostarczony do MTK po to, żeby można było go sprawiedliwie osądzić – powiedziała Biejat.
Biejat przypomniała, że rok temu MTK wydał nakaz aresztowania przywódcy Rosji Władimira Putina.
– Dlaczego by nie zaprosić również Putina, […] w końcu wojska radzieckie wyzwalały obóz w Auschwitz – stwierdziła wicemarszałek Senatu.
Wiceprzewodniczący klubu Lewicy Tomasz Trela zadeklarował w rozmowie z PAP, że on – gdyby był członkiem Rady Ministrów – byłby przeciwko rządowej uchwale ws. obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Dodał, że uchwała ta została przyjęta w trybie obiegowym i dowiedział się o niej „tuż przed czwartkowymi głosowaniami w Sejmie, które były późnym popołudniem”.
– To nie było standardowe posiedzenie Rady Ministrów, więc sprawa była nagła – dodał.
MTK w poproszone przez PAP o komentarz do decyzji polskiego rządu podkreślił, że na państwach-sygnatariuszach Statutu Rzymskiego spoczywa prawny obowiązek egzekwowania decyzji Trybunału. W oświadczeniu zaznaczono również, że „państwa nie powinny jednostronnie interpretować orzeczeń (MTK)”.
MTK powołał się przy tym na artykuł 119. Traktatu Rzymskiego, stanowiący, że „spory dotyczące funkcji sądowych Trybunału rozstrzyga sam Trybunał”.
Szef MS pytany w czwartek wieczorem w TVP Info, czy uchwała rządu ma na celu uniknięcie zamieszania związanego z aresztowaniem premiera Izraela zaznaczył m.in., że Auschwitz-Birkenau to „jeden wielki cmentarz całej ludzkości i teraz, jeżeli najwyżsi przedstawiciele narodu, który ucierpiał tak potężnie z powodu Holokaustu, chcą się pojawić, to powinni mieć taką szansę w tym szczególnym dniu”. Bodnar ocenił, że „biorąc pod uwagę te szczególne okoliczności, Polska ma prawo wydać właśnie tego typu stanowisko”.
Wcześniej o zapewnienie możliwości udziału premiera Izraela w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, gdyby Benjamin Netanjahu wyraził taką wolę, zwrócił się do rządu prezydent Andrzej Duda – o czym informowała agencja Bloomberg i portal Times of Israel, a potem wystosowanie takiego apelu potwierdziła szefowa KPRP. W czwartek Portal „Times of Israel”, powołując się na doradcę szefa rządu, podał, że Netanjahu nie planuje jednak udziału w obchodach. Podczas uroczystości państwo to ma reprezentować minister edukacji Yoav Kisch. MTK w listopadzie ub.r. wydał nakaz aresztowania Netanjahu na wniosek głównego prokuratora Trybunału w kontekście kampanii wojskowej Izraela przeciw palestyńskiej, terrorystycznej organizacji Hamas.
Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia. Dotychczas udział w uroczystościach potwierdziły delegacje 25 krajów, a także UNESCO.