Ministerstwo rolnictwa szykuje zmiany dla właścicieli psów i kotów. Docelowo zdecydowana większość tych zwierząt ma zostać zaczipowana. Podskórny nośnik będzie oznaczał, że dane zarówno o pupilu, jak i o jego właścicielu, znalazły się w centralnej bazie.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowuje właśnie projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Jeśli wejdą one w życie, każdy pies i kot będzie musiał być zarejestrowany w bazie (razem z właścicielem). Obowiązek ten miałby obejmować wszystkie psy urodzone po wejściu w życie regulacji oraz psy i koty urodzone wcześniej – jeżeli byłyby wprowadzane do sprzedaży lub przyjmowane do schronisk. Ponadto pozostałe zwierzęta także mogłyby zostać zaczipowane i zarejestrowane – na wniosek właścicieli. A to wszystko pod pretekstem „zapobiegania bezdomności” psów i kotów.
Aktualnie właściciele mogą czipować swoje czworonogi. Ma to ułatwiać namierzanie właściciela, jeśli zwierzę oddali się od domu. Takie rozwiązanie działa, jeżeli czip jest zarejestrowany np. w bazach firm prywatnych. Na razie nie istnieje żaden centralny, państwowy rejestr. To jednak ma się zmienić.
Plan resortu rolnictwa zakłada, że obowiązkowe będzie czipowanie:
- „psów urodzonych po dniu wskazanym w komunikacie określającym dzień wdrożenia rozwiązań technicznych oraz
- psów i kotów, w tym urodzonych przed tą datą, jeżeli są wprowadzane do obrotu lub zostały przyjęte do schroniska dla zwierząt albo w tym schronisku są utrzymywane” – czytamy.
Koszty całej procedury poniosą właściciele.
– Podmiot prowadzący zakład leczniczy dla zwierząt będzie pobierał wynagrodzenie za czynności związane z oznakowaniem psa albo kota, zarejestrowaniem psa albo kota w KROPiK oraz za zmianę lub uzupełnienie informacji w KROPiK na wniosek właściciela zwierzęcia. Maksymalna wysokość wynagrodzenia za te czynności zostanie określona w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw rolnictwa. Zgodnie projektowanymi przepisami ustawy o KROPiK, kosztami oznakowania psów i kotów zostaną obciążeni ich właściciele. Podobnie, w przypadku zwierząt gospodarskich, koszty zakupu środków stosowanych do identyfikacji tych zwierząt, są ponoszone przez ich posiadaczy – przekazali Interii przedstawiciele Wydziału Prasowego ministerstwa rolnictwa.
Koszt zaczipowania psa lub kota może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Projekt przewiduje także kary dla właścicieli uchylających się od poddania się tej procedurze.
„Po 12 miesiącach od dnia wskazanego w komunikacie wejdą w życie przepisy umożliwiające ukaranie właścicieli psów i kotów, którzy nie dokonali obowiązkowej identyfikacji i rejestracji zwierząt. Dokładna data wejścia w życie projektowanej ustawy będzie uzależniona od przebiegu prac legislacyjnych” – wskazał resort.
Kontrolą identyfikacji i rejestracji zwierząt miałyby się zajmować organy Inspekcji Weterynaryjnej, policjanci oraz funkcjonariusze straży miejskiej lub gminnej. „Projektowana ustawa zakłada, że niedopełnienie obowiązków wynikających z jej przepisów będzie wykroczeniem podlegającym karze grzywny, a orzekanie będzie następowało w trybie przepisów ustawy (…) Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (…). W przypadku kar grzywny nakładanych w formie mandatu karnego maksymalna wysokość wynosi 500 zł, a w przypadku kary grzywny nałożonej przez sąd – 5000 zł” – podał resort.