Na rozpoczynającym się posiedzeniu w Strasburgu Parlament Europejski podejmie decyzję ws. poluzowania przepisów dotyczących norm CO2 dla samochodów osobowych. Zagłosuje też nad uchyleniem immunitetu Grzegorzowi Braunowi. Ponadto debata nad nowym budżetem UE i cłami USA.
Posiedzenie rozpocznie się w poniedziałek późnym popołudniem oświadczeniami szefowej PE Roberty Metsoli i przewodniczących frakcji politycznych w związku ze śmiercią papieża Franciszka.
We wtorek izba będzie głosować nad uchyleniem immunitetu polskiemu posłowi Grzegorzowi Braunowi. Chodzi o śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w związku ze zgaszeniem przez Brauna świec chanukowych w grudniu 2023 r. w trakcie uroczystości w Sejmie. W tej sprawie wcześniej immunitet Braunowi uchylił polski parlament. W związku z uzyskaniem przez niego mandatu europosła w wyborach europejskich w czerwcu 2024 r. z wnioskiem o uchylenie przywileju chroniącego Brauna przed odpowiedzialnością sądową prokuratura wystąpiła także do PE.
Braun jest aktualnie wykluczony z obrad PE w związku z jego wypowiedzią podczas debaty o płciach oraz „uzupełnieniem” w izbie obchodów dotyczących pamięci ofiar Holokaustu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Grzegorz Braun surowo ukarany. „To jest właśnie swoboda w eurokołchozie”
We wtorek europarlamentarzyści będą także debatować nad przyszłym budżetem UE na lata 2028–2034. Dzień później pod głosowanie zostanie poddany projekt rezolucji na ten temat. Dla Polski i krajów regionu ważne jest, aby w przyszłych ramach finansowych zachowane zostały fundusze spójności i Wspólna Polityka Rolna, a jednocześnie zwiększone zostały środki na obronność.
Również we wtorek w PE odbędzie się debata nad tym, jak odpowiedzieć na cła nałożone przez administrację USA na Unię. W pierwszej połowie kwietnia prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni dodatkowe taryfy celne na towary z krajów, z którymi Stany Zjednoczone mają deficyt handlowy, w tym państwa UE. Trwają intensywne negocjacje między Brukselą a Waszyngtonem, których celem jest złagodzenie napięć handlowych.
W środę deputowani będą dyskutować o tym, w jaki sposób UE może przyczynić się do osiągnięcia sprawiedliwego i kompleksowego porozumienia pokojowego dla Ukrainy. To kolejna z serii debat na ten temat, które odbyły się w PE w ciągu ostatnich miesięcy.
Istotnym punktem posiedzenia będzie głosowanie nad zmianami w przepisach dotyczących norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Komisja Europejska zaproponowała na początku kwietnia złagodzenie tych przepisów, co ma być wyjściem naprzeciw europejskiej branży producentów samochodów, którzy zmagają się z konkurencją z producentami z Chin i USA.
Posłowie do PE najpierw zagłosują we wtorek nad przyspieszeniem procedury zmiany unijnego prawa. Jeśli zostanie to poparte, oczekuje się, że projekt będzie poddany pod głosowanie w czwartek.
Tematem będzie też przedłużenie i uelastycznienie przepisów dotyczącyh obowiązkowego zapełniania magazynów gazu. Projekt Komisji Europejskiej zakłada przedłużenie unijnego programu do 31 grudnia 2027 r. W przeciwnym razie musiałby on zakończyć się w 2025 r. Debata na ten temat odbędzie się w środę, a głosowanie w czwartek.
W czwartek PE zagłosuje nad nowymi przepisami mającymi na celu zapobieganie zagrożeniom dla bezpieczeństwa wynikającym z inwestycji zagranicznych. Dotyczy to takich sektorów, jak usługi medialne, surowce krytyczne czy infrastruktura transportowa.
Do harmonogramu dodany został też nowy punkt – niedawna awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim. W poniedziałek, 28 kwietnia około godz. 12.30 w kontynentalnej Hiszpanii, części Portugalii i Francji wystąpiła duża awaria prądu. W jej rezultacie w Lizbonie i Madrycie przestały działać metro, telefony, sygnalizacja świetlna i bankomaty. Część szpitali funkcjonowała w trybie awaryjnym.
Prąd przywracano stopniowo, w niektórych częściach obu państw udało się go przywrócić dopiero późno w nocy z 28 na 29 kwietnia. W środę europosłowie omówią sposoby, dzięki którym sieci elektroenergetyczne UE mają być w przyszłości bardziej odporne na takie niespodziewane wydarzenia.
Parlament podczas sesji upamiętni 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Ceremonia, z udziałem weteranów wojny, odbędzie się w środę.