Strona głównaWiadomościŚwiatNiemcy. Komisarz ds. antysemityzmu alarmuje: "Życie żydowskie w Niemczech jest dziś zagrożone"

Niemcy. Komisarz ds. antysemityzmu alarmuje: „Życie żydowskie w Niemczech jest dziś zagrożone”

-

- Reklama -

Według wstępnych statystyk w 2024 r. odnotowano w Niemczech ponad 5 tysięcy przestępstw o charakterze antysemickim – poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie. Zdaniem rządowego komisarza ds. antysemityzmu Felixa Kleina życie żydowskie w Niemczech jest zagrożone.

Resort spraw wewnętrznych Niemiec udzielił w czwartek odpowiedzi poseł Lewicy, Petrze Pau, która poprosiła o szczegółowe dane dotyczące przestępstw o charakterze antysemickim. Z przekazanych informacji wynika, że w 2024 r. policja zarejestrowała 5177 takich zdarzeń. Podkreślono zarazem, że liczba może nieznacznie wzrosnąć z powodu późniejszych zgłoszeń za czwarty kwartał ub. roku. Na razie – jak podał portal programu informacyjnego Tagesschau – w październiku, listopadzie i grudniu policja odnotowała 671 takich przestępstw.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Pau określił te dane jako alarmujące. – Pokazują one, że wysoki poziom incydentów antysemickich utrzymuje się od 2023 roku – podkreśliła deputowana, która – jak przypomniał Tagesschau – od lat regularnie bada te dane.

Europa Suwerennych Narodów

Po ataku terrorystycznym Hamasu na Izrael w październiku 2023 r. i wojnie w palestyńskiej Strefie Gazy niechęć do Żydów oraz jej natężenie znacznie wzrosły w Niemczech. W 2022 r. zarejestrowano 2641 przestępstw o charakterze antysemickim, a w 2023 r. było ich 5671 – przypomniał Tagesschau.

Komisarz niemieckiego rządu ds. antysemityzmu, Felix Klein powiedział gazecie „Rheinische Post”, że „życie żydowskie w Niemczech jest dziś zagrożone bardziej niż kiedykolwiek od czasów Shoah”. Jego zdaniem przestępstwa antysemickie „osiągnęły przerażająco wysoki poziom i dlatego stają się w straszny sposób coraz bardziej «normalne» (…)”. W jego opinii „nienawiść do Żydów jest okazywana we wszystkich warstwach społeczeństwa”.

Źródło:PAP

Najnowsze