Paryż skrytykował „agresywne działania” Rosjan, a sytuację za „niedopuszczalną”. Tak nazwał 17 stycznia minister francuskich sił zbrojnych Sébastien Lecornu namierzanie francuskiego samolotu nad Bałtykiem. Chodzi o coraz większe napięcie państw NATO i Rosji na Morzu Bałtyckim.
Jak zadeklarował 17 stycznia francuski minister Sébastien Lecornu, namierzanie francuskiego samolotu patrolowego przez rosyjski radar wojskowy stanowiło środek „zastraszania”, który „jest nie do przyjęcia”. Samolot Atlantique-2 francuskiej marynarki wojennej wykonywał lot obserwacyjny w ramach operacji NATO Baltic Sentry.
Operacja ta jest odpowiedzią na uszkodzenie kabli podmorskich, o które podejrzewa się Rosję. Samolot francuski padł ofiarą „próby zagłuszania”, a także „oznaczono go za pomocą radaru kierowania ogniem” – jak podaje komunikat armii francuskiej.
Minister Lecornu napisał na X, że samolot „stał się celem rosyjskich działań mających na celu zastraszanie”. Wyjaśnił, że „patrolował on międzynarodową przestrzeń powietrzną nad Morzem Bałtyckim” i został namierzony przez radar kontroli ognia systemu obrony przeciwlotniczej ziemia-powietrze S400. „Taka agresywna akcja Rosji jest niedopuszczalna” – stwierdził francuski minister.
Dodał, że „nasze armie będą nadal działać w obronie wolności żeglugi w międzynarodowych przestrzeniach powietrznych i morskich”. Tego typu incydenty są uważane za „poważne”. Amerykański generał Christopher Cavoli, dowódca sił NATO w Europie, podczas konferencji prasowej w Brukseli w ostatni czwartek mówił, że niestety, „mają one dość szeroki zasięg” i „wykraczają daleko poza granice Europy”.
Rosja uważa, że NATO rozpoczynając operację Baltic Sentry na Morzu Bałtyckim chce „radykalnie zwiększyć obecność militarną sił morskich w pobliżu północno-zachodnich granic Rosji”. Moskwa uważa, że w ramach misji Baltic Sentry będą wykorzystywane głównie fregaty, które „mają Niemcy, Dania i Polska”. Ponadto w działania zaangażowane będzie lotnictwo morskie i niewielka flota łodzi bezzałogowych.
Agencja ROIA Nowosti podaje, że „potencjalny wróg będzie regularnie sondował obwody leningradzki i kaliningradzki przy pomocy samolotów rozpoznania radiotechnicznego i elektronicznego” i dodaje, że „w obwodzie kaliningradzkim utworzono rozbudowany system obrony powietrznej oparty na systemach S-400”. Są tu także także nadbrzeżne systemy rakietowe „Baly” i „Bastion” oraz grupa wyrzutni rakiet „Iskander”. Zdaniem Rosjan, ćwiczenia Baltic Sentry „stanowią jedną z prób znalezienia klucza do bastionu kaliningradzkiego”.
Źródło: AFP/ France Info/ RIA Nowosti