Strona głównaWiadomościPolskaKatolicka symbolika adwentu

Katolicka symbolika adwentu

-

- Reklama -

Adwent w Kościele katolickim to radosny czterotygodniowy okres, w którym katolicy przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia, a także czas szczególnego oczekiwania na koniec świata i paruzję, czyli ponowne przyjście Jezusa Chrystusa, który podczas sądu ostatecznego nagrodzi dobrych, a ukaże złych.

Określenie adwent pochodzi od łacińskiego słowa „adventus”, które dla Rzymian oznaczało oficjalne przybycie cesarza. Greckim odpowiednikiem łacińskiego słowa adwent jest słowo „parusia”, które oznacza przyjście i objawienie Zbawiciela przysłanego przez Boga.

W adwencie czytane są zapowiadające nadejście Jezusa teksty prorockie ze Starego Testamentu, ukazujące potrzebę nawrócenia i nadejście czasów ostatecznych.

W Polsce zwyczajem adwentowym w Kościele są poranne msze zwane roratami (nazwa rorat pochodzi od łacińskiej pieśni adwentowej „Rorate coeli”), odbywające się przed wschodem słońca, gdy ciemność w kościołach rozświetlają tylko świece wiernych.

Roraty kierowane są głównie do dzieci, by umożliwić im podejmowanie zobowiązań adwentowych, by można było przygotować się na przyjęcie Jezusa w święta Bożego Narodzenia. W czasie rorat zapalana jest świeca „roratka” symbolizująca Matkę Boską, która zapowiada nadejście i przyjęcie Jezusa.

W katolickich kościołach umieszczany jest też specjalny wieniec z czterema świecami, które są zapalane w kolejnych tygodniach. Pod koniec adwentu świecą się cztery świece. Świece podczas rorat i w specjalnym wieńcu są symbolem oczekiwania na Jezusa i radości z nadejścia Mesjasza.

Kolor szat liturgicznych noszonych przez księdza podczas odprawiania mszy ma barwę fioletową, Jest to połączenie koloru błękitnego (symbolizującego w katolicyzmie to, co duchowe) z kolorem czerwieni (symbolizującym w katolicyzmie to, co cielesne). Fiolet to symbol Wcielenia Chrystusa, czyli połączenia tego, co boskie z tym, co ludzkie. W trzecią niedzielę adwentu wyjątkowo szaty mają kolor różowy.

Liturgia adwentowa dzieli się na dwa podokresy. Pierwszy okres trwa do 16 grudnia i w czasie jego trwania czytane są teksty biblijne zapowiadające paruzję, czyli ponowne przyjście Jezusa w czasie końca świata. Od 17 grudnia czytania mszalne dotyczą narodzin Jezusa.

Adwent powstał dopiero po wyznaczeniu stałej daty święta Bożego Narodzenia na 25 grudnia, co miało miejsce w IV wieku. Tradycja adwentowa powstała w Hiszpanii. W Rzymie adwent pojawił się w wieku VI.

Najnowsze