Papież Franciszek składał wizytę w Luksemburgu i Belgii. Okazją do podróży była 600. rocznica Katolickiego Uniwersytetu w Louvain. W czasie uroczystości w Louvain 28 września, papież przypomniał o roli i miejscu kobiet w Kościele. Jego wizja nie spodobała się i jeszcze przed odjazdem, „katolicka” instytucja wydała komunikat krytykujący nauki Franciszka.
Po tym fakcie, pojawiły się pytania, czy prestiżowy Uniwersytet w Louvain może nadal określać się mianem katolickiego? Uczelnia pobłądziła na ścieżkach progresywizmu i rzeczywiście z nauką Kościoła ma coraz mniej wspólnego.
Od papieża oczekiwano poruszenia takich tematów jak „lęk ekologiczny, nierówności społeczne, miejsce kobiet w społeczeństwie” – napisano w komunikacie prasowym UCLouvain. Franciszek w swoim przemówieniu do studentów i członków kadry pedagogicznej, tymczasem „pozwolił sobie” wyjątkowo na przypomnienie tradycyjnej nauki katolickiej.
Potwierdził fundamentalne różnice między mężczyznami i kobietami, z czego wynikają ich różne role w Kościele. Takie nauki nie spodobały się jego słuchaczom, którzy natychmiast zareagowali i papieża skrytykowali za „konserwatyzm”.
Warto dodać, że Franciszek podjął też ważną decyzję pod koniec swojej podróży do Belgii. Papież nazwał króla Belgii Baudouina „świętym” w kontekście jego sprzeciwu wobec ustawy o aborcji. Był to symboliczny gest, mocno przypominający gest Piłata, bo Król tylko „tymczasowo” zrzekł się tronu w 1990 r. i po wejściu w życie zezwolenia na zabijanie dzieci nienarodzonych, na tron powrócił. Franciszek zapowiedział jednak otwarcie jego procesu beatyfikacyjnego, co też w progresywnym środowisku pseudokatolików sympatii mu nie przysporzyło.
„Po powrocie do Rzymu otworzę proces beatyfikacyjny króla Baudouina” – zapowiedział papież Franciszek na zakończenie Mszy św. odprawianej na stadionie imienia byłego władcy. Dzień wcześniej odwiedził też grób króla Baudouina w krypcie Notre-Dame de Laeken, gdzie modlił się w ciszy. Tego wydarzenia w programie wizyty Franciszka nie było.
En discutant avec les étudiants de l’Université catholique de Louvain en Belgique, le pape François a déclaré que « la femme est au cœur de l’événement salvifique ». « C’est par le “oui” de Marie que Dieu en personne vient dans le monde, a-t-il rappelé.https://t.co/S890moieE1 pic.twitter.com/mamw9q6vOT
— VaticanInfo.com (@vaticaninfo) September 30, 2024
«Une position réductrice» : incident entre l'université de Louvain (Belgique) et le pape François sur le rôle de la femme dans l’Église https://t.co/dhQ8N9Ot9Q
— Ⓜ Obsevydial Ⓜ (@Obsevydial) October 1, 2024
Źródło: Famille Chretienne