Strona głównaWiadomościŚwiatUpadek ikony francuskich „postępowych” katolików?

Upadek ikony francuskich „postępowych” katolików?

-

- Reklama -

Abbé Pierre został oskarżony o molestowanie na tle seksualnym ze strony kilku kobiet. Jak wynika z raportu Emmaüs International, Emmaüs France i Fundacji Abbé Pierre, do takich czynów rzekomo doszło między końcem lat 70. a rokiem 2005.

W raporcie trzech organizacji czytamy: „Nasze organizacje gratulują odwagi osobom, które złożyły zeznania i dzięki ich słowom można było wydobyć tę rzeczywistość na światło dzienne. Wierzymy im”.

- Reklama -

Taka informacja to grom z jasnego Nieba. Imię Abbe Pierre noszą we Francji skwery i ulice, a duchowny był ikoną społecznie zaangażowanego katolicyzmu i lewicowego nurtu Kościoła. W rzeczywistości nazywał się Henri Grouès, ale jest znany bardziej jako ojciec Piotr.

Urodził się w roku 1912 w Lyonie, zmarł 22 stycznia 2007 w Paryżu. Był kapucynem, księdzem i założycielem właśnie ruchu Emmaus, którego celem jest pomoc najuboższym, bezdomnym, a także uchodźcom. Został odznaczony Krzyżem Wielkim Legii Honorowej.

Abbe Pierre miał też kartę kombatancką. Po wybuchu wojny jako młody ksiądz trafił do armii. Po klęsce Francji zaczął działać w ruchu oporu, gdzie przyjął używany także później pseudonim: „abbé Pierre”.

Stał się ważną postacią ruchu oporu, a jego kariera polityczna trwała jeszcze kilka lat po zakończeniu wojny. W latach 1945-1951 zasiadał jako deputowany departamentu Meurthe i Mozela we francuskim Zgromadzeniu Narodowym. Miał poglądy mocno lewicowe.

Cieszył się jednak popularnością ze względu na swoją działalność charytatywną. Wielokrotnie zajmował pierwsze miejsce w głosowaniach na najważniejszą osobowość roku. Okazuje się jednak, że istniała i bardziej mroczna strona jego osobowości.

W 2005 ukazał się z nim wywiad rzeka, w którym 93-letni ksiądz przedstawił swoją wizję Kościoła i świata. Już wówczas uwagę mediów przykuły jego wyznania o doświadczeniach seksualnych i to po wyświęceniu na księdza. Krytykował tam celibat, podważał zakaz wyświęcania kobiet i wyrażał aprobatę dla związków homoseksualnych, czy antykoncepcji.

Przed potępianiem księdza warto jednak zauważyć, że fakty wychodzą na jaw po 17 latach od jego śmierci. Niektórzy zwracają uwagę, że osobą, która oskarża założyciela Emmaüs o popełnienie „napaści na tle seksualnym”, jest bardzo upolityczniona aktywistka feministyczna Caroline de Haas, która przeprowadzała w jego sprawie śledztwo.

Źródło: Le Figaro

Najnowsze