Strona głównaWiadomościSportEURO 2024. Skandaliczna grafika brytyjskiej gazety po meczu Polski. Uderzyli bezlitośnie

EURO 2024. Skandaliczna grafika brytyjskiej gazety po meczu Polski. Uderzyli bezlitośnie [FOTO]

-

- Reklama -

W piątek 21 czerwca po przegranej z Austrią i remisie Holandii z Francją, reprezentacja Polski została pierwszą drużyną wyeliminowaną z mistrzostw Europy. W sieci pojawiło się wiele komentarzy, nie tylko ze strony polskich mediów, ale też zagranicznych.

Biało-czerwoni rozpoczęli fazę grupową od przegranej z Holandią 1:2, a w piątek ponieśli drugą porażkę i są na ostatniej pozycji w grupie D. Polacy, nawet w przypadku wygranej z Francją, co jest bardzo mało prawdopodobne, nie mają już szans na awans do 1/8 finału.

Czytaj więcej: Polska numerem jeden na EURO 2024. Nie ma się z czego cieszyć

Polacy po porażce

Mimo tej porażki dalej będziemy grać tak samo, agresywnie. Brakuje nam pewnych elementów, ale popracujemy nad nimi. Wiedzieliśmy, że będą ciężkie mecze, ale nie cofnęliśmy się na boisku. Na pewno nie zejdziemy z obranej drogi – powiedział selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz.

Źle weszliśmy w mecz. Przez pierwsze 15 minut tylko sobie biegaliśmy, nawet nie przeszkadzaliśmy rywalom – ocenił z kolei Piotr Zieliński.

Robert Lewandowski, który na boisku pojawił się w drugiej połowie, stwierdził, że piłkarze „zdają sobie sprawę, że są na Euro”.

Gramy kolejny mecz w wielkim turnieju i musimy dać z siebie „maksa”. Bo to jest nasze zadanie i tak do tego podejdziemy – powiedział Lewandowski.

Skandaliczna grafika

Po fatalnym meczu i porażce biało-czerwonych w sieci na reprezentację Polski posypała się masa krytyki. Nie brakowało ostrych opinii, a także satyry. Dość wspomnieć o lawinie memów, która jak zawsze w takich przypadkach, zalała Internet.

Rozmaite obrazki i grafiki pojawiły się nie tylko na polskich profilach, ale także za granicą, gdzie historia Polski nie jest zbyt dobrze znana. Brytyjski magazyn piłkarski „Four Four Two” nie uderzył jednak w polską reprezentację czy związek piłkarski, ale godło naszego kraju.

Na udostępnionej na Instagramie grafice widzimy Orła bez korony, która spada i leci w dół. Całość okraszono napisem „Polska odpada?”. Zapewne grafik nie zdawał sobie sprawy, jakie skojarzenia może budzić przygotowana przez niego ilustracja.

Orzeł bez korony przynosi bowiem na myśl jasne skojarzenia z mrocznymi kartami naszej historii. Tak wyglądało godło Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, kiedy to Warszawa znajdowała się pod okupacją Moskwy i do dziś Orzeł bez korony odbierany jest jako symbol utraty suwerenności. Także w czasie zaborów wiele z utworzonych guberni otrzymało nowe godła, m.in. Orła bez korony.

Źródło:PAP/NCzas

Najnowsze