Strona głównaWiadomościŚwiatBlokady lokali wyborczych i płonące barykady. Problemy z głosowaniem do Parlamentu Europejskiego...

Blokady lokali wyborczych i płonące barykady. Problemy z głosowaniem do Parlamentu Europejskiego [VIDEO]

-

- Reklama -

Nowa Kaledonia to terytorium zamorskie Francji. Tam także organizowane są wybory do Parlamentu Europejskiego. Na tym archipelagu trwają jednak od wielu tygodni zamieszki, a nawet walki, związane z protestami miejscowej ludności Kanaków i separatystów.

Powodem jest trzykrotne odrzucenie w referendach idei niepodległości wysp i wprowadzenie nowego statusu, który pozwala na głosowanie w wyborach lokalnych wszystkich aktualnych mieszkańców Nowej Kaledonii. Kanakowie obawiają się, że w ten sposób, raz na zawsze tracą możliwość wygranej w wyborach.

Doszło tu do rebelii i scen anarchii. Plądrowano sklepy, podpalano auta i firmy. Paryż wysłał na Nową Kaledonię dodatkowe oddziały żandarmerii i sił specjalnych. Wrócił spokój, ale tylko częściowo. Francja oskarża o wspieranie rebelii m.in. Azerbejdżan.

W czasie wyborów do PE w mieście Ouvéa, bojówkarze z „milicji” niepodległościowej blokowali lokale wyborcze i uniemożliwiali obywatelom udział w wyborach. Sceny przemocy miały miejsce także w stołecznym mieście Noumea.

Najnowsze