Strona głównaWiadomościŚwiatIzrael bez zaproszenia na coroczną ceremonię pokojową. Zamiast tego dostali list

Izrael bez zaproszenia na coroczną ceremonię pokojową. Zamiast tego dostali list

-

- Reklama -

Władze Nagasaki zdecydowały się na razie nie zapraszać Izraela na ceremonię pokojową, którą organizują co roku 9 sierpnia w hołdzie ofiarom amerykańskiego ataku atomowego w 1945 roku. Ambasada Izraela w Tokio do tej pory nie skomentowała tej sytuacji – podała AFP.

Burmistrz miasta Shiro Suzuki poinformował o „zawieszeniu wysłania listu z zaproszeniem” do ambasadora Izraela w Japonii. Zamiast tego przesłano list „wzywający (stronę izraelską) do natychmiastowego zawieszenia broni” w Strefie Gazy.

Suzuki uzasadnił to działanie chęcią uniknięcia ewentualnych „incydentów” podczas ceremonii, wynikających z „krytycznej sytuacji humanitarnej w Gazie” i wywołanych przez nią napięć w wielu krajach.

AFP podała, że władze Nagasaki, jak co roku, zaprosiły przedstawiciela Palestyny do udziału w ceremonii pokojowej.

Palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas 7 października 2023 roku zaatakowała południe Izraela, zabijając 1200 osób i porywając ponad 240. Masakra sprowokowała inwazję Izraela na Strefę Gazy, której efektem jest wojna trwająca już ósmy miesiąc. Sytuacja cywilów w Strefie Gazy, w tym w mieście Rafah, gdzie toczą się walki, jest katastrofalna.

Do ataku z użyciem bomby atomowej „Fat Man” na Nagasaki doszło 9 sierpnia 1945 roku, trzy dni po zrzuceniu bomby „Little Boy” na Hiroszimę. Pierwotnie ofiarą amerykańskiego ataku miało paść miasto Kokura, ale ze względu na to, że było ono zasłonięte tego dnia przez chmury, zdecydowano, że bomba zostanie zrzucona na cel rezerwowy.

W Nagasaki zginęło około 74 tys. osób w wyniku bezpośredniego uderzenia nuklearnego oraz choroby popromiennej do końca 1945 r. Wielu z tych, którym udało się przeżyć, do końca życia zmagało się z efektami ataku jądrowego.

Źródło:PAP

Najnowsze