Strona głównaWiadomościPolitykaProwadziła dochodzenie wobec Izraela. Zajęły się nią żydowskie służby. "Przecież nie chcesz..."

Prowadziła dochodzenie wobec Izraela. Zajęły się nią żydowskie służby. „Przecież nie chcesz…”

-

- Reklama -

Przez ponad dekadę izraelska agencja wywiadu Mosad próbowała zdyskredytować prokuratorkę Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Fatou Bensoudę odpowiedzialną za dochodzenie ws. postępowania Izraela na terytoriach palestyńskich – poinformował we wtorek „Guardian”.

„Guardian” wspólnie z dwoma portalami, izraelsko-palestyńskim +972 Magazine i hebrajskojęzycznym Local Call, przeprowadził dziennikarskie śledztwo, które wykazało, że izraelskie służby wywiadowcze prowadziły przez ponad dekadę, od 2013 do około 2020 roku, „wojnę” przeciwko MTK – pisze brytyjski dziennik, który powołuje się na źródła bliskie sprawie. Izrael kategorycznie zaprzecza tym doniesieniom.

Aby zablokować prace międzynarodowej prokuratury, ówczesny szef Mosadu Jossi Cohen rozpoczął operacje wymierzoną w kongijską prokuratorkę MTK. Jak donosi „Guardian”, miał on najpierw starać się przekonać Bensoudę do współpracy z izraelskim wywiadem, a gdy się nie zgodziła, zaczął jej grozić oraz śledzić ją i jej rodzinę.

Prokuratorka w 2015 roku rozpoczęła wstępne dochodzenie w sprawie możliwego łamania przez państwo żydowskie prawa międzynarodowego na terytoriach palestyńskich.

„Powinnaś pomóc nam, a my pomożemy tobie. Przecież nie chcesz być zamieszana w sprawy, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo twoje i twoich bliskich” miał – według źródeł „Guardiana” – grozić Bensoudzie Cohen. To ona ujawniła pracownikom MTK w Hadze, że szef Mosadu wywierał na nią presję, przekazała też treść pogróżek i propozycji jakie miała od niego otrzymywać – poinformowała gazeta.

Jak podkreśla „The Guardian”, aby wpłynąć na Bensoudę Izrael „znalazł nieoczywistego współpracownika” – ówczesnego prezydenta Republiki Demokratycznej Konga Joseph ‘a Kalibę.

Szef MOsadu miał w 2018 roku niespodziewanie pojawić się podczas spotkania Kaliby z Bensoudą w Nowym Jorku, które – według źródeł „Guardiana” – miało być zorganizowane właśnie po to, by doprowadzić do konfrontacji z prokuratorką.

Operacja izraelskiego wywiadu miała nasilić się, kiedy Bensouda w 2019 roku zapowiedziała, że posiada wystarczające dowody, aby móc rozpocząć śledztwo w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu oraz we Wschodniej Jerozolimie. Cohen miał na zaaranżowanym specjalnie spotkaniu z Bensoudą pokazać jej zdjęcia zrobione z ukrycia jej mężowi. Izraelski wywiad usiłował podważyć wiarygodność prokuratorki próbując skompromitować jej męża.

Dochodzenie brytyjskiego dziennika przy wsparciu mediów z regionu rozpoczęło się w 2021 roku i trwało do 20 maja tego roku, kiedy następca Bensoudy, Karim Khan wniósł o wydanie nakazu aresztowania m.in. premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Izraelskie służby miały wywierać presję również na następcę Bensoudy.

Wniesienia o nakaz aresztowania przez prokuratora MTK 20 maja było konsekwencją sposobu prowadzenia wojny przez rząd Izraela w Strefie Gazy, gdzie kraj toczy wojnę z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, która dokonała brutalnej zbrodni na narodzie żydowskim 7 października 2023 r. podczas święta Sukkot.

Źródło:PAP

Najnowsze