Strona głównaWiadomościŚwiatIzraelscy żołnierze chełpią się swoimi "sukcesami". "Niedopuszczalne zachowania"

Izraelscy żołnierze chełpią się swoimi „sukcesami”. „Niedopuszczalne zachowania” [VIDEO]

-

- Reklama -

Izraelscy żołnierze udostępniają w mediach społecznościowych nagrania przedstawiające zatrzymania Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu – poinformowała w piątek BBC po analizie 45 zdjęć i filmów. Zdaniem ekspertów wskazują one, że żołnierze mogli złamać prawo międzynarodowe zakazujące narażania zatrzymywanych na upokorzenie.

Armia izraelska oświadczyła, że żołnierze są karani lub zawieszani w przypadku „niedopuszczalnego zachowania”, ale nie skomentowała poszczególnych incydentów odnoszących się do konkretnych osób – podkreśliła BBC.

Zgodnie z prawem międzynarodowym zatrzymanych nie można narażać na niepotrzebne upokorzenie ani ciekawość opinii publicznej. Tymczasem zdaniem ekspertów ds. praw człowieka publikowanie nagrań z zatrzymań może tak właśnie działać – komentuje stacja. Brytyjski nadawca informował w lutym o niewłaściwym postępowaniu żołnierzy izraelskich w trakcie wojny w Strefie Gazy.Tym razem BBC przeanalizowała 45 filmów i zdjęć z mediów społecznościowych 11 żołnierzy Brygady Kfir działającej głównie na Zachodnim Brzegu. Zdjęcia i filmy pokazują zatrzymanych Palestyńczyków, często z zawiązanymi oczami i skrępowanymi rękoma na podłodze lub w pozycji kucznej. Na niektórych zdjęciach żołnierz podnosi flagę Izraela, na jednym z materiałów filmowych aresztujący wojskowy każe zatrzymanym krzyczeć „lud Izraela żyje”. Opisy niektórych materiałów odnoszą się do zatrzymanych jako do „terrorystów” – podkreśla BBC.

Dr Mark Ellis, przewodniczący panelu doradzającego ONZ w sprawach związanych z międzynarodowymi trybunałami wezwał do śledztwa w sprawie materiałów zamieszczanych w mediach społecznościowych i do ukarania żołnierzy.

Armia izraelska odpowiedziała BBC, że od żołnierzy oczekuje się „utrzymywania standardów zawodowych”, zaś w razie zachowania sprzecznego z wartościami armii prowadzone jest śledztwo. „W przypadkach niedopuszczalnego zachowania żołnierze są dyscyplinowani i zawieszani” – dodano. Dodatkowo, jak przekazało wojsko, „żołnierzom nakazano powstrzymanie się od publikowania materiałów operacyjnych w mediach społecznościowych”. Jak zaznacza BBC, armia nie odniosła się do konkretnych zarzutów brytyjskiej stacji.

Ori Giwati, rzecznik Breaking The Silence, organizacji zrzeszającej byłych i czynnych izraelskich żołnierzy, której celem jest demaskowanie rzekomych nadużyć w Siłach Obronnych Izraela powiedział portalowi, że jego zdaniem skrajnie prawicowa retoryka polityczna „najwyższych ministrów” zachęca żołnierzy do takich zachowań.

Giwati nie spodziewa się też żadnych reperkusji. „Kultura wojska, jeśli chodzi o Palestyńczyków, jest taka, że są oni jedynie celami. Takiego zachowania uczy wojsko” – oświadczył. Giwati, który wcześniej sam pełnił na Zachodnim Brzegu funkcje dowódcze, twierdzi że jest zawstydzony i zniesmaczony zachowaniem żołnierzy. „Powinniśmy traktować zatrzymywanych z szacunkiem, z jakim sami chcielibyśmy być traktowani” – powiedział, dodając, że opisane zachowania pokazują stosunek społeczeństwa izraelskiego do Palestyńczyków. „Nie mamy przyszłości jako społeczeństwo, jeżeli nadal będziemy się tak zachowywać” – podkreślił

Najnowsze