Strona głównaWiadomościPolskaUkrainki krzyczały na ambasadora Rosji w Polsce

Ukrainki krzyczały na ambasadora Rosji w Polsce [VIDEO]

-

- Reklama -

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew złożył w czwartek wieniec na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich na warszawskim Mokotowie. Na dyplomatę czekały Ukrainki, które krzykiem zamanifestowały sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na ich kraj.

Rosja 9 maja obchodzi rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i tym samym zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji ambasador Siergiej Andriejew złożył wieniec na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich na Mokotowie.

Przed przyjazdem dyplomaty po pobliskim przejściu dla pieszych przez ul. Żwirki i Wigury chodziły kobiety ubrane w białe suknie obryzgane czerwonym barwnikiem z wypisanymi na nich nazwami zniszczonych przez Rosjan ukraińskich miast. Uczestniczki milczącego protestu na twarzach miały wymalowane imitacje ran. Gdy Andriejew podjechał pod cmentarz, kobiety przeszły w jego okolice i zaczęły skandować, manifestując sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na ich kraj.

Na ambasadora czekali również uczestnicy prorosyjskiego zgromadzenia. Otoczyli oni ambasadora kordonem i pomogli mu dojść do miejsca złożenia wieńca.

Rano przed obeliskiem nieznani sprawcy porozrzucali kości i rozlali czerwoną farbę. Przed przyjazdem dyplomaty teren Cmentarza-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich został dokładnie oczyszczony.

Obecność Andriejewa na Mokotowie budzi kontrowersje od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę. W 2022 r., gdy ambasador przyjechał na cmentarz, byli tam antyrosyjscy demonstranci. Doszło do szarpaniny. Ktoś wyrwał mu kwiaty, a ukraińska aktywistka ochlapała go czerwoną farbą. Ambasador odjechał bez złożenia wieńca.

W ubiegłym roku przed cmentarzem zgromadziło się kilkaset osób, które czekały na ambasadora. Od godziny 9.00 trwała tam antywojenna manifestacja.

Przed przybyciem ambasadora na miejscu ustawione zostały makiety zbombardowanych bloków z Bachmutu, Mariupola, Buczy, Chersonia i Irpienia. Pojawiły się również symboliczne groby zamordowanych Ukraińców, poplamione czerwoną farbą symbolizującą krew. Z ustawionego głośnika słychać było syreny alarmowe i odgłosy bombardowania.

Ambasador Rosji Siergiej Andriejew, po dotarciu przed bramy cmentarza, nie zdołał wówczas wejść na jego teren i złożyć kwiatów. Przed zgromadzonymi dziennikarzami powtarzał propagandowe tezy, po czym odjechał.

Źródło:PAP

Najnowsze