Strona głównaWiadomościPolskaPolska odda swoje Patrioty Ukrainie?

Polska odda swoje Patrioty Ukrainie?

-

- Reklama -

Prezydent Andrzej Duda powiedział po szczycie Inicjatywy Trójmorza, że Polska nie może oddać swoich systemów Patriot Ukrainie, ani nawet ochraniać za ich pomocą ukraińskich miast.

Dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta: „Patrioty” w Polsce zostały rozmieszczone przez armie amerykańską i brytyjską i „nie są one w polskiej gestii” – przekazał prezydent.

– Polska w tej chwili nie dysponuje systemem obrony przeciwrakietowej Patriot. My dopiero budowę tego systemu rozpoczynamy w Polsce. Ten system absolutnie w Polsce nie jest jeszcze gotowy. My tak naprawdę dzisiaj, jako Polska, nie mamy po prostu czego przekazać, nawet gdybyśmy chcieli – mówił Duda.

Mimo tych zapewnień prezydenta plotki na ten temat nie milkły. „Rzeczpospolita” dowiedziała się jednak, że rzeczywiście kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej zdecydowanie wykluczyło możliwość przekazania, czy nawet wypożyczenia systemu Kijowowi.

Powołując się na informacje z MON-u „Rzeczpospolita” pisze, że „Patrioty” ochraniają obecnie Warszawę.

Wiceminister Paweł Zalewski przekazał, że „nie jesteśmy w stanie przekazać tak szczupłych zdolności, które sami posiadamy”.

Źródło:Rzeczpospolita

Najnowsze